وزارت خارجه ترکیه از رایزنی «مولود چاووش اوغلو» با وزرای خارجه سه کشور آلمان، فرانسه و انگلیس درباره مقابله با ویروس کرونا، مسائل منطقه‌ و تحولات سوریه، لیبی و عراق خبر داد.

اخبار بین الملل​-مولود چاووش اوغلو وزیر خارجه ترکیه روز سه شنبه (دیروز) از طریق ویدئو کنفرانس با «هایکو ماس»، «ژان ایو لودریان» و «دومینیک راب» وزرای خارجه آلمان، فرانسه و انگلیس یک نشست مشترک برگزار کرد.

طبق اعلام وزارت خارجه ترکیه، اوغلو و همتایان آلمانی، فرانسوی و انگلیسی در این نشست مشترک، «به طور مفصل وضعیت جاری مقابله با همه گیری کووید-19 (ویروس کرونا)، اقدامات مشترک احتمالی برای این مقابله و همچنین آخرین تحولات منطقه شامل سوریه، لیبی و عراق صحبت کردند».

وزارت خارجه ترکیه در بیانیه خود این رایزنی مشترک مجازی را «یک نشست مفید برای تبادل نظرات» 4 کشور درباره موضوعات خوانده اما به جزئیات بیشتری اشاره نکرده است.

رایزنی این ۴ کشور درباره عراق، سوریه و لیبی در شرایطی صورت گرفته که در عراق «مصطفی الکاظمی» به تازگی عهده دار منصب نخست‌وزیری شده است.

همچنین رایزنی وزرای خارجه ۴ کشور عضو ناتو درباره سوریه به موازات ادامه انتقادهای مقام‌های دولت «بشار اسد» از حضور نظامیان ترکیه‌ای در خاک سوریه انجام شد.

همزمان با انتقادهای اخیر از دخالت‌های خارجی در لیبی و تشدید درگیری‌ها بین دو اردوگاه «دولت وفاق ملی» (به ریاست فائز السراج) و گروه موسوم به «ارتش ملی لیبی» (به فرماندهی ژنرال خلیفه حفتر)، وزیر خارجه ترکیه با وزرای خارجه آلمان، فرانسه و انگلیس درباره لیبی رایزنی کرد.

آنکارا در تحولات لیبی از دولت وفاق ملی حمایت کرده و نیروهای وابسته به ژنرال خلیفه حفتر را غیرقانونی خوانده است.