توفان بزرگ "امفان" روز چهارشنبه مناطق شرقی هند و بنگلادش را درنوردید و باعث جان باختن ۱۴ تن و قطع هزاران درخت و تخریب صدها خانه مسکونی در مناطق ساحلی شده‌است.

اخبار بین الملل​-مقامات هندی و بنگلادش در دو روز گذشته در میان گسترش ویروس کرونا و قرنطینه سراسری در دو کشور، بیش از ۳ میلیون نفر را از مناطق پر خطر خارج کرده‌اند. 

قدرت و شدت طوفان امفان در یک دهه گذشته بی‌سابقه بوده است. این طوفان با وزش باد به سرعت ۲۰۰ کیلومتر در ساعت باعث ایجاد موج‌های بلند به ارتفاع ۵ متر در آب‌های ساحلی هند و بنگلادش شد و مناطق شلوغ و پر جمعیت ایالت بنگال در هند را درنوردید. 

مقامات هندی اعلام کردند: حداقل ۳ نفر از جمله یک کودک در ایالت بنگال جان خود را از دست داده‌اند. از سوی دیگر در بنگلادش نیز دو نفر به دلیل سقوط درخت، جان باختند. 

یک مقام دولتی در ایالت بنگال گفت: طوفان و باد شدید خودروها در کلکته پایتخت این ایالت را واژگون ساخته و صدها درخت را ریشه کن کرده است. 

طوفان‌های فصلی معمولا بین ماه‌های آوریل تا دسامبر هر سال در هند و بنگلادش اتفاق می‌افتد و باعث مرگ و میر و همچنین خسارت‌های مالی گسترده در این کشورها می‌شود.  مقامات دولتی مجبورند هر سال هزاران نفر را از مناطق پر خطر خارج کنند. 

در سال ۲۰۰۷ بر اثر طوفان بزرگ  "سیدر" در بنگلادش حدود ۳ هزار و ۵۰۰ نفر جان خود را از دست دادند. در سال ۱۹۹۹ نیز یک طوفان بزرگ در ایالت اودیسا در شرق هند بیش از ۱۰ هزار قربانی گرفت. 

رضا الکریم یک مقام دولتی در بنگلادش گفت: بالا آمدن سطح آب دریا در جزیره "نوخالی" باعث تخریب بیش از ۵۰۰ خانه شده است. ما توانستیم از تلفات انسانی جلوگیری کنیم زیرا پیش از رسیدن این توفان به مناطق ساحلی، مردم به اردوگاه‌ها منتقل شده بودند. 

مقامات بنگلادشی همچنین اعلام کردند که آن‌ها صدها مهاجر روهینگیا که اخیرا در یک جزیره در آبهای ساحلی بنگلادش مستقر شده بودند را به اردوگاه نجات منتقل کرده‌اند.