به گزارش مهر به نقل از شینهوا، "یوشیهیکو نودا" امروز پنجشنبه ساعت ۷ صبح یک ساعت پیش از زمانی که هر هفته به دیدار با اعضای کابینه خود می رفت، وارد دفتر نخست وزیری اش شد تا مطمئن شود که ژاپن در پی اعلام تصمیم کره شمالی برای آزمایش موشک ماهواره بر خود به حالت آماده باش کامل درآمده است.

نخست وزیر ژاپن در گفتگو با خبرنگاران در توکیو اعلام کرد: از کره شمالی می خواهیم تا قبل از آنکه دیر شود، انصراف از تصمیم خود را اعلام کند زیرا آمادگی کامل را برای مواجهه با هرگونه حمله ای داریم.

این اظهارات درحالیست که کره شمالی اعلام کرد: کره شمالی هر اقدامی را برای آزمایش موشک ماهواره بر خود انجام داده و آماده پرتاب آن است.

دولت کره شمالی روز چهارشنبه گروهی از خبرنگاران را برای بازدید از مرکز کنترل و فرماندهی ماهواره به ۲۰ کیلومتری شمال غرب پیونگ یانگ دعوت کرد.

مرکز کنترل و فرماندهی این ماهواره اعلام کرد: متخصصان این ماهواره را بر روی موشک قرار داده و سوخت مورد نیاز را به این موشک تزریق کرده اند و مطمئنم که این آزمایش موفقیت آمیز است.

ماهواره تحقیقاتی کوانگ میونگ سونگ سه اطلاعات مربوط به آب و هوا و زمین های زراعی را از فضا به ایستگاه زمینی ارسال می کند.

در حالی که کره شمالی از پرتاب ماهواره خود طبق قوانین بین المللی خبر می دهد، کاخ سفید برنامه پرتاب ماهواره ارتباطی کره شمالی به فضا را تحریک آمیز خوانده و آن را مغایر با تعهدات این کشور معرفی کرده است.

"ویکتوریا نولند" سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا برنامه کره شمالی را ناقض قطعنامه ۱۷۱۸ و ۱۸۷۴ شورای امنیت سازمان ملل متحد دانست که تهدیدی برای امنیت منطقه به شمار می رود.