به گزارش فارس به نقل از پایگاه اینترنتی بی بی سی، دولت سودان افزود: از طریق تمام راههای قانونی ، تجاوز نیروهای سودان جنوبی را دفع خواهد کرد.

بر اساس این گزارش نیروهای نظامی سودان جنوبی در عملیاتی، کنترل بزرگ ‌ترین میدان نفتی این کشور موسوم به هجلیج را در دست گرفته‌ اند. سخنگوی ارتش سودان در این باره تاکید کرد نیروهای سودانی پس از تجاوز ارتش سودان جنوبی مجبور به عقب نشینی شدند.

سودان جنوبی تائید کرده است که در پاسخ به حملات زمینی نیروهای سودان به سوی این میدان نفتی، پیشروی‌ هایی داشته است اما در مورد کنترل آن سخنی نگفته است.

هر دو طرف آغاز درگیری‌های تازه را انکار می‌کنند. بر این اساس این جدی‌ ترین درگیری‌ میان دو کشور از زمان استقلال سودان جنوبی در جولای سال گذشته است. نگرانی‌ های جامعه جهانی از درگیری‌ ها در سودان افزایش یافته و این نگرانی وجود دارد که این حوادثمی‌تواند به یک درگیری تمام عیار منجر شود.

از زمان تشکیل سودان جنوبی ، روابط دو کشور بر سر مسائل متعدد دچار تنش بوده و این تنش طی ماههای اخیر رو به افزایش گذاشته است شده است. سودان و سودان جنوبی ، همچنین یکدیگر را به حمایت از شورشیان متهم میکنند . حدود سه چهارم ذخایر نفتی سودان در جنوب این کشور قرار دارد ولی خط لوله های نفت صادراتی ، از شمال سودان می گذرد . درگیریهای جدید نزدیک به دو هفته پیش آغاز شد و سودان جنوبی ، سودان را به بمباران مناطق مورد مناقشه با این کشور متهم کرد .