به گزارش افکارنیوز،

«کلاوس ارنست» از حزب چپ‌های آلمان، گفت برلین ممکن است به تحریم‌های آمریکا علیه پروژه نورد استریم2 پاسخ دهد.  

اخبار بین الملل-کلاوس ارنست که از اعضای کمیته «بوندستاگ» در امور اقتصادی و انرژی در آلمان است، امروز در مصاحبه با این روزنامه روسی، در مورد طرح ارائه شده توسط برخی سناتور‌های آمریکایی برای تحریم تمام شرکت‌های مرتبط با پروژه نورد استریم2، گفت: «تهدید جدید آمریکا برای اعمال تحریم برون مرزی علیه این پروژه، نمی‌تواند به عنوان اقدامی دوستانه در نظر گرفته شود.» 

وی در ادامه افزود: «این (اقدام آمریکا)، زیر پا گذاشتن خودمختاری آلمان و اتحادیه اروپاست.» 

پنج‌شنبه هفته گذشته (شانزدهم خردادماه) چند سناتور‌ آمریکایی طرحی را ارائه کردند و خواستار تحریم تمام شرکت‌های همکار با پروژه «نورد استریم2» شدند.

به گزارش برخی رسانه‌های خبری، «تد کروز»، «جین شاهین» و «جان باروزو» از اعضای کمیته روابط خارجی مجلس سنای آمریکا به همراه «تام کاتن» و «ران جانسون»، دو سناتور دیگر این مجلس، پنجشنبه هفته گذشته طرحی را معرفی کردند که خواستار تحریم تمام شرکت‌های همکار با پروژه «نورد استریم۲» است.

بر اساس این طرح تمام شرکت‌هایی که ارائه کننده گواهینامه، خدمات بیمه و تجهیزات بندرگاهی به پروژه نورد استریم2 روسیه باشند تحریم خواهند شد. 

ارنست در ادامه این مصاحبه هشدار داد که اگر این (طرح) متوقف نشود، کشورش مجبور خواهد شد اقداماتی جدی را برای محافظت از خود نظر در بگیرد، برای مثال تعرفه‌هایی بر گاز طبیعی آمریکا اعمال خواهد کرد. 

اسپوتنیک در ادامه نوشت، «تیمون گریملز»، یکی از اعضای حزب سوسیال دموکرات آلمان نیز موضع این قانون‌گذار آلمانی را تکرار کرد و به روزنامه «ایزوستیا» گفت که تحریم‌های جدید آمریکا احداث خط لوله نورداستریم 2 را متوقف نخواهد کرد. 

اظهارات این قانونگذاران آلمانی بعد از اینکه شبکه خبری بلومبرگ هفته گذشته گزارش داد که گروهی دو حزبی از سناتور‌های آمریکایی قصد دارند طرحی را برای تحریم‌ شرکت‌های بیمه همکار با پروژه نورد استریم 2 معرفی کنند، مطرح شد.  

طرح معرفی شده از سوی این قانون‌گذاران روشن کرده که تحریم‌هایی که به پروژه نورد استریم۲ مربوط می‌شوند بر کشتی‌هایی اعمال خواهد شد که در نصب تمامی خطوط لوله در این پروژه فعالیت می‌کنند.

این تحریم‌ها همچنین بر (شرکت‌هایی) که تهیه این کشتی‌ها را تسهیل می‌کنند، یا تجهیزات بند‌ر‌گاهی و یا امکان اتصال این خطوط را برای این کشتی‌ها فراهم می‌کنند نیز اعمال خواهد شد.

بر اساس گزارش‌هایی، این تحریم‌ها همچنین شامل حال شرکت‌هایی خواهد شد که ارائه کننده گواهینامه به نورداستریم2 به منظور آغاز عملیات هستند.  

نورد استریم ۲ یک پروژه مشترک میان شرکت «گازپروم» روسیه و پنج شرکت اروپایی است و این خط لوله قرار است ۱.۹۴۲ تریلیون فوت مکعب گاز را در سال از روسیه و از طریق آب‌های منطقه‌ای یا مناطق انحصاری اقتصادی دانمارک، فنلاند، آلمان، روسیه و سوئد به آلمان منتقل کند.

آمریکا در این زمینه تلاش داشته تا به هرقیمتی از پروژه گازی نورد استریم 2 جلوگیری کند. این کشور به همراه برخی کشورهای اروپایی مدعی است که این پروژه اهرمی را برای مسکو در اتحادیه اروپا به وجود می‌آورد و در همین راستا، در سال ۲۰۱۹، تحریم‌هایی را علیه شرکت‌هایی وضع کرد که در این پروژه مشارکت داشتند.