به گزارش افکارنیوز،

وزارت دادگستری آمریکا اعلام کرده است مایکل فلین، مشاور امنیت ملی سابق آمریکا در طرح ناموفق ربودن فتح الله گولن -روحانی مخالف آنکارا که در تبعید خودخواسته به سر می‌برد- و استرداد غیرقانونی او به دولت ترکیه دست داشته است.

اخبار بین الملل- رابرت مولر، بازرس ویژه اف بی آی که در خصوص دخالت (ادعایی) روسیه در انتخابات آمریکا تحقیق می‌کرد، برای نخستین بار به طرح ناموفق ربودن گولن از خانه اش در پنسیلوانیا اشاره کرد. فلین دخالت در این ماجرا را تکذیب کرده است.

فلین در حالی به عنوان مشاور امنیت ملی دونالد ترامپ ، رئیس جمهور آمریکا در سال ۲۰۱۶ خدمت کرده است که در یادداشتی ضمن مخالفت با اقدامات گولن، از او به عنوان «اسامه بن لادن ترکیه» نام برده است و بار‌ها خواستار حمایت واشنگتن از تلاش‌های آنکارا برای استرداد گولن به ترکیه شده بود.

پیش از این، اسناد محرمانه‌ای منتشر شد که نشان داد «مایکل فلین» مشاور سابق امنیت ملی دونالد ترامپ در سال ۲۰۱۶ در تماسی تلفنی با سفیر روسیه در آمریکا سعی کرده او را متقاعد کند تا روسیه به تلافی تحریم‌هایی که آمریکا در دوران اوباما بر مسکو تحمیل کرده است، واشنگتن را تحریم نکند.

فلین در دسامبر سال ۲۰۱۷ به لابی‌گری با دولت‌های خارجی متهم شد و مجبور به همکاری با تیم تحقیقات مولر شد.