به گزارش افکارنیوز،

دفتر ریاست جمهوری مصر سه‌شنبه اعلام کرد که بنا به درخواست « عبدالفتاح السیسی »، رئیس جمهور این کشور، وزیر دفاع مصر در دفتر حاضر شده و با وی دیدار کرده است.

اخبار بین الملل- دفتر ریاست جمهوری مصر اشاره‌ای به علت فراخوان «محمد زکی»، وزیر دفاع و فرمانده کل نیروهای مسلح مصر برای دیدار با السیسی نکرده جز اینکه در بیانیه دفتر رئیس جمهور مصر آمده است: «این نشست بر اساس تمایل همیشگی و ثابت مصر بر تحقق ثبات امنیتی و سیاسی در لیبی صورت گرفته و امنیت این کشور را در ادامه امنیت ملی خود می‌داند».

برخی از فعالان و ناظران در شبکه‌های اجتماعی مانند توییتر این دیدار را با توجه به تحولات اخیر در همسایه غربی مصر یعنی لیبی مهم دانستند و نوشتند احتمالاً رئیس جمهور مصر که خود پیشتر وزیر دفاع بود، با وزیر دفاع کنونی اوضاع لیبی و احتمال ورود نظامی مصر به لیبی را بررسی کرده است. به ویژه اینکه یکشنبه شب‌ گذشته برخی منابع مصری و لیبیایی از حرکت ارتش مصر به همراه تجهیزات نظامی به مرز لیبی خبر داده بودند.

ژنرال خلیفه حفتر، فرمانده نیروهای شرق لیبی به همراه عقیله صالح، رئیس پارلمان طُبرُق (واقع در شرق لیبی و مخالف دولت وفاق) شنبه این هفته در قاهره با رئیس جمهور مصر و مقامات نظامی و اطلاعاتی این کشور دیدار کرد و برآیند آن، طرح ابتکار عمل مصر بود.

مصر بر اساس این طرح، خواستار توقف درگیری‌ها بین دو طرف‌های متخاصم در لیبی شد. قرار بود این طرح از دوشنبه دیروز ساعت هفت صبح اجرا شود تا زمینه برای گفت‌وگوی سیاسی بین این طرفین مهیا شود. ولی دولت وفاق ملی لیبی آن را رد کرد.