به گزارش افکارنیوز،

جو بایدن، معاون رئیس جمهور پیشین آمریکا و نامزد انتخابات ریاست جمهوری این کشور، در مصاحبه با شبکه سی بی اس به وجود نژادپرستی در همه امور این کشور اذعان کرد.

اخبار بین الملل-او گفت: نژادپرستی نظام‌مند [سیستماتیک] در همه جای آمریکا وجود دارد، نه فقط در نهاد‌های اجرای قانون آن.

بایدن در پاسخ به این پرسش که آیا او معتقد است نژادپرستی نظام‌مند در نهاد‌های اجرای قانون آمریکا وجود دارد، گفت: قطعا! این مسئله نه تنها در حوزه اجرای قانون بلکه در سراسر آمریکا از جمله در تهیه مسکن و در آموزش وجود دارد؛ در هر کاری که انجام می‌دهیم.

او نژادپرستی نظام‌مند در آمریکا را جدی و واقعی دانست.

معاون رئیس جمهور پیشین آمریکا در ادامه گفت: تمام مجریان قانون نژادپرست نیستند. آدم‌های واقعا خوبی هم بین آن‌ها وجود دارند. اما شیوه اجرای قانون به گونه‌ای است که اکنون ما شاهد موارد بسیار زیادی از اقدامات نژادپرستانه هستیم.

موضوع نژادپرستی نظام‌مند در بخش اجرای قانون آمریکا پس از قتل بی رحمانه جورج فلوید، تبعه سیاه پوست به دست پلیس مینیاپولیس در ایالت مینه سوتا، مورد توجه قرار گرفت. با گذشت دو هفته از قتل خشونت بار فلوید، شهر‌ها و ایالت‌های مختلف آمریکا همچنان صحنه اعتراضات به نژادپرستی است.

این اعتراضات پس از آن شکل گرفت که پلیس شهر مینیاپولیس جورج فلوید، شهروند بی‌دفاع سیاه‌پوست را که مدعی بود «کلاهبرداری» کرده به شکل فجیعی خفه کرد و به قتل رساند. طبق ویدئویی که از قتل این تبعه سیاه‌پوست آمریکا منتشر شده، پلیس پس از توقف، او را به زمین می‌زند و در حالی که بر گردن او زانو زده است، دستانش را از پشت می‌بندد. در این لحظه فلوید فریاد می‌زند که نمی‌تواند «نفس بکشد» و التماس می‌کند که او را نکشند. اما بی‌توجهی پلیس به او و فشاری که به گردنش وارد می‌شود باعث خفگی این شهروند بی‌دفاع می‌شود.