به گزارش افکارنیوز،

«ژانگ هانهوی»، سفیر چین در روسیه امروز (چهارشنبه) در نشستی که به صورت آنلاین برگزار شد گفت که کشور‌های غربی مسئول ناآرامی‌ها در هنگ‌کنگ هستند. 

اخبار بین الملل- این سفیر چینی همچنین عنوان کرد که این کشور‌های غربی با ارائه پول و سلاح در حال حمایت از اعتراضات در هنگ‌کنگ هستند.  

به نوشته خبرگزاری «تاس»، بر اساس گفته ژانگ هانهوی، تمایل [غرب] برای ایجاد اختلاف در چین و مختل کردن پیشرفت اقتصادی این کشور عامل افزایش ناآرامی‌ها در هنگ کنگ هستند. 

وی در صحبت‌های امروز خود تأکید کرد که غرب با هدایت آمریکا اکنون در حال ایفای نقش بدخواهانه خود در تحولات هنگ‌کنگ است.

ژانگ هانهوی در این باره گفت: «من صادقانه می‌توانم به شما بگویم که تمام تظاهرات و اعتراضات و هرج‌ و مرج‌ [در هنگ‌کنگ] از سوی غرب سازماندهی شده است.» 

وی در ادامه خاطر نشان کرد: «آنها (غربی‌ها) در حال فرستادن بودجه و حتی سلاح [به هنگ‌کنگ] هستند. آنها، دانش‌آموزان، تندرو‌ها و تجزیه‌طلبان معترض را آماده می‌کنند.»  

سفیر چین در روسیه همچنین افزود که دموکراسی و حقوق بشر د ر هنگ‌کنگ تنها بعد از اینکه این منطقه خود‌مختار رسماً در سال 1997 به حاکمیت کشور چین باز‌گشت، تضمین شد. 

پارلمان چین بیست و هشتم ماه مه (۸ خرداد) لایحه امنیت ملی در ارتباط با هنگ‌کنگ را به تصویب رساند.

 بر اساس این قانون، امنیت در این منطقه تقویت خواهد شد. لایحه امنیت ملی هنگ‌کنگ با هدف مقابله با استقلال، براندازی، تروریسم و ‌دخالت‌های خارجی در این منطقه خودمختار تصویب شده است. قرار است این لایحه از تاریخ اول ژانویه ۲۰۲۱ (دی ۱۳۹۹) اجرایی شود.

مقامات آمریکایی از جمله «مایک پامپئو»، وزیر امور خارجه آمریکا، در اظهاراتی مداخله‌جویانه، مطرح شدن لایحه امنیت ملی هنگ‌کنگ از سوی چین را محکوم کرده‌اند. پامپئو در بیانیه‌ای اوایل ماه خرداد اعلام کرده بود: «ایالات متحده پیشنهاد یک‌جانبه و خصمانه برای تحمیل لایحه امنیت ملی بر هنگ‌کنگ را محکوم می‌کند.»

فرماندار هنگ‌کنگ نیز در واکنش به سخنان تحریک‌آمیز مقامات آمریکایی برای به راه انداختن ناآرامی جدید در این منطقه گفته بود، تصویب لایحه جدید امنیت ملی، خدشه‌ای به استقلال قضایی هنگ‌کنگ وارد نمی‌کند.