به گزارش افکارنیوز،

پایگاه اینترنتی آمریکایی بلومبرگ در گزارشی نوشت نامه مقامات پنتاگون از آن حکایت دارد که در اختیار نیرو‌های ارتش که هفته گذشته خارج واشنگتن مستقر شده بودند، سرنیزه و مهمات گرم قرار داده شده بود.

اخبار بین الملل-در نامه مارک اسپر، وزیر دفاع، و مارک میلی، رئیس ستاد مشترک ارتش، که تاریخ آن ۱۰ ژوئن است، آمده است: در هیچ زمانی سلاح‌ها پر و آماده شلیک نشدند، اما به منظور ایجاد آمادگی برای شرکت در عملیات احتمالی در حالت آماده باش، فرمانده گارد قدیمی دستور داد سرنیزه و میزان محدودی مهمات در اختیار نیرو‌ها قرار بگیرد. 

تعداد ۸۰۰ نفر از اعضای گارد قدیمی در حالت آماده باش قرار گرفته بودند.

محتوای این نامه که خطاب به سران کمیته نیرو‌های مسلح مجلس نمایندگان نوشته شده و یک نسخه از آن در اختیار بلومبرگ قرار گرفته است، جدیدترین موضوع مطرح شده در اختلاف نظر‌ها بر سر نقش احتمالی ارتش در تحت کنترل درآوردن اعتراض‌های ضد نژادپرستی در آمریکا است که در اوایل ژوئن به خشونت کشیده شد.

تهدید دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، مبنی بر اعزام نیرو‌های فعال ارتش به ایالت‌هایی که اعتراض‌ها در آن‌ها شدت داشت، آنهم با استناد به قانون قیام مصوب سال ۱۸۰۷، اعتراض‌های زیادی را برانگیخت و تصمیم دولت وی برای پاکسازی محوطه مقابل کاخ سفید از معترضانی که به طور صلح آمیز در آنجا تجمع کرده بودند تا رئیس جمهور بتواند در مقابل کلیسا بایستد و عکس بگیرد، به اعتراض‌ها بیش از پیش دامن زد.

فرمانده‌های سابق ارتش از ترامپ برای نظامی کردن فضای آمریکا انتقاد کردند.

میلی روز پنجشنبه برای آنکه ترامپ را در محوطه مقابل کاخ سفید همراهی کرده بود، عذرخواهی کرد و گفت: حضور من در آن زمان و در آن فضا این تصور را ایجاد کرده است که ارتش در امور سیاست داخلی مداخله می‌کند.

وی این مطالب را پس از آن بیان کرد که تعدادی از مقامات سابق از این اقدام ترامپ انتقاد کردند.