به گزارش افکارنیوز به نقل از تابناک، اردوغان که روز جمعه به ریاض، پایتخت عربستان سعودی سفر کرده بود، در زمان برگزاری مذاکرات هستهای در استانبول، در حال انجام گفتوگوهایی با مقامات سعودی بود.

روزنامه «تودی زمان» که خبر سفر اردوغان را بازتاب داده، نوشته است: اردوغان در این سفر با مقامات بلندپایه سعودی، از جمله «ملک عبدالله»، پادشاه این کشور دیدار کرده است.

این روزنامه به نقل از منابع دیپلماتیک ترک گزارش داد که تحولات سوریه، برنامه هسته‌ای ایران و روابط اقتصادی ترکیه با عربستان، دستور کار این گفت‌وگوها را تشکیل می‌داده که در این میان، موضوع سوریه، مهمتر از بقیه بوده است.

بنا بر این گزارش، از جمله محورهای بحثدو طرف درباره سوریه، تأکید بر تصمیمات گرفته شده پیشین توسط اتحادیه عرب، طرح موضوع ایجاد یک دولت موقت در سوریه و سرانجام بررسی اعلام گروه‌های مخالف به عنوان نماینده مشروع سوریه بوده است.

افزون بر این، همان گونه که اشاره شد، از دیگر موضوعات مطرح در این دیدار، مسائل منطقه‌ای از جمله مسأله هسته‌ای ایران بوده است.

این گزارش همچنین آورده است، همزمانی سفر اردوغان با مذاکرات ایران و گروه ۱ + ۵، با توجه به مباحثمطرح در این سفر، بسیار معنادار و قابل توجه است. در حقیقت، این سفر را نیز باید در راستای اقدامات ضد و نقیض پیشین ترکیه در رابطه با جمهوری اسلامی ایران ارزیابی کرد.

به این ترتیب، سفر اردوغان از سویی در راستای رقابت‌های همیشگی این کشور با ایران بر سر مسأله سوریه و از سوی دیگر به این منظور انجام شده که دولت ترکیه نشان دهد به زعم خود، برگزاری مذاکرات هسته‌ای در کشورش اهمیت چندانی برایش ندارد.

این در حالی است که گمانه‌زنی‌های موجود در ایران برای تغییر محل مذاکرات از استانبول به بغداد، به شدت خشم دولت ترکیه را برانگیخت و اردوغان را واداشت در یک سخنرانی غیرمعمول و خارج از عرف دیپلماتیک، ایران را به «بی‌صداقت» متهم کند.

اما اقدام دیروز اردوغان به نوبه خود، مهر تأییدی است بر نظرات برخی مقامات کشورمان مبنی بر مناسب نبودن استانبول به عنوان محل مذاکرات و نشان می‌دهد که در عمل، کدام طرف بی‌صداقت و غیرقابل اعتماد است.

به این ترتیب، باید برگزاری دور دوم مذاکرات در بغداد را به فال نیک گرفت و در عین حال توجه دستگاه دیپلماسی ایران را به این نکته جلب کرد که با توجه به تداوم رویه‌های نادرست ترکیه، پس از این، هیچ گاه نباید این کشور را به عنوان تکیه‌گاه دیپلماسی کشورمان مورد توجه قرار داد.