به گزارش افکارنیوز،

ژنرال الکساندر لئونوف، رئیس ستاد دفاع هوایی روسیه گفته است سامانه‌های دفاع هوایی روسیه بیش از ۴۵ هواپیمای بدون سرنشین و پهپاد را که از سوی شبه نظامیان و تروریست‌ها در سوریه به پرواز درآمده اند، سرنگون کرده اند.

اخبار بین الملل-لئونوف در مصاحبه با مجله «ناتسیونالنایا اوبورونا» گفت: از زمان شروع وظایف جنگی، سامانه دفاعی «تور» (TOR) بیش از ۴۵ هواپیمای بدون سرنشین تروریست‌ها در سوریه را هدف قرار داده است.

به گفته لئنوف، از سیستم‌های پدافند هوایی کوتاه برد تور با تغییرات مختلف در کنار سامانه‌های اس-۴۰۰ و پانتسیر-اس در حفاظت از مناطق مختلف در سوریه استفاده می‌شود. نیرو‌های مسلح روسیه تا سال ۲۰۲۷ به سامانه دفاعی تور- ام ۲ (Tor-M۲) مجهز خواهند شد. سامانه دفاع هوایی تور- ام ۲ می‌تواند هواپیما‌ها، بالگرد‌ها، موشک‌های تحت کنترل فرستنده رادیویی، بمب‌های هوایی، هواپیما‌های بدون سرنشین و سایر تسلیحات مدرن را هدف قرار داده و سرنگون کند.

با درخواست دولت سوریه، مسکو با کمک نیرو‌های مستقر در پایگاه حمیمیم و طرطوس به نیرو‌های محلی کمک کرده است تا مجدداً کنترل بر روی شبه نظامیان مستقر در استان ادلب را در شمال این کشور به دست آورند.

در سال ۲۰۱۹، ارتش روسیه ۵۳ هواپیمای بدون سرنشین و ۲۷ فروند موشک را که به سمت پایگاه هوایی حمیمیم شلیک شده بود، منهدم کرد.