به گزارش افکارنیوز،

«کاطع الرکابی» عضو ائتلاف دولت قانون در پارلمان عراق اعلام کرد که آمریکا بر برگزاری مذاکرات با طرف عراقی در شرایط کنونی اصرار داشت چرا که می‌داند دولت عراق ضعیف است و می‌تواند شروطی را بر آن تحمیل کند.

اخبار بین الملل-وی افزود: شرایط کنونی در عراق در سایه بحران‌های بهداشتی، مالی، امنیتی و اقتصادی می‌طلبید که دولت این کشور مذاکرات با طرف آمریکایی را به تأخیر بیندازد چرا که نمی‌توان از موضع ضعف وارد مذاکرات شد و به نتایج مطلوب دست پیدا کرد.

الرکابی خاطرنشان کرد: ما تصور می‌کردیم که این مذاکرات در راستای تکمیل توافقنامه استراتژیک میان دو کشور انجام شود نه آنکه از صفر شروع شود.

وی افزود: آمریکا در این مذاکرات بر چهار محور یعنی شرایط اقتصادی، امنیتی، خارجی و فرهنگی متمرکز شد. درخواست‌ها در عراق برای خروج نظامیان آمریکایی باعث شد آمریکایی‌ها نگران شوند.

لازم به ذکر است که نخستین جلسه مذاکرات میان طرف‌های عراقی و آمریکایی در خصوص نهایی کردن پرونده حضور نظامیان آمریکایی در این کشور به تازگی برگزار شده است.

این در حالیست که بسیاری از سیاستمداران عراقی نسبت به تلاش‌های آمریکا در راستای باقی ماندن در عراق از طریق این مذاکرات هشدار داده‌اند.

روز گذشته نیز روزنامه العربی الجدید در گزارشی به تلاش آمریکا برای وقت خریدن در عراق در جریان مذاکرات کنونی با طرف عراقی اشاره کرده بود.

در این گزارش آمده است: آمریکایی‌ها بیشتر به دنبال آن هستند که در عراق وقت بخرند تا آنکه در شرایط کنونی به دنبال تحقق اهداف فوری باشند. برخی گروه‌های سیاسی در عراق خواهان خروج نظامیان آمریکایی از این کشور نیستند.