به گزارش افکارنیوز،

حسام الدین آلا، نماینده سوریه در شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد با محکوم کردن سیاست شهرک سازی رژیم صهیونیستی، این سیاست را نقض قوانین بین المللی حقوق بشر خواند.

اخبار بین الملل- حسام الدین آلا در سخنانی که در نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد در ژنو و با هدف بررسی پیامد‌های طرح رژیم اشغالگر قدس برای الحاق اراضی کرانه باختری رود اردن برگزار شد، گفت: استعمار در قالب شهرک سازی، سیاست ویران سازی روستا‌ها و شهر‌های اشغالی، به مهاجرت واداشتن ساکنان این شهر‌ها و روستا‌ها با هدف جایگزین کردن شهرک نشینان به جای آنها، اساس سیاست اسرائیل از همان روز نخست اشغالگری فلسطین و بلندی‌های اشغالی جولان سوریه است.

او افزود: این سیاست با اقدامات خصمانه و برنامه ریزی شده‌ای توام شده است که برخی از این رفتارها، مثل مهاجرت اجباری ساکنان، ویرانی منازل، مصادره اراضی و دارایی‌ها و سرقت منابع طبیعی در حدی است که در ردیف جنایات جنگی جای می‌گیرد.

نماینده سوریه در شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد در ادامه خاطرنشان کرد: از همان آغاز، سازمان ملل متحد رژیم اشغالگر قدس را به عقب نشینی کامل از بلندی‌های اشغالی جولان و استقرار در مرز چهارم ژوئن ۱۹۶۷ فراخواند که این امر با هدف اجرایی کردن مفاد قطعنامه‌های ۲۴۲، ۳۳۸ و ۴۹۷ بود. این قطعنامه‌ها از همان آغاز بر برخی از تلاش‌ها مثل تصمیم رژیم صهیونیستی به عنوان نیرویی اشغالگر، جهت تحمیل قوانین و تحمیل حاکمیت قضایی و مدیریتی خود بر جولان خط بطلان کشیدند و این تصمیمات را بی اساس و از نظر حقوقی بی اثر کردند.

او افزود: با گذشت ۵۳ سال از اشغالگری رژیم صهیونیستی، همچنان این رژیم اشغالگر در پی زیر پا نهادن قوانین بین المللی، منشور ملل متحد و تدابیر و قطعنامه‌های سازمان ملل متحد است تا با بهره برداری از حمایت‌هایی که برخی از اعضای دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد و در صدر آن‌ها آمریکا از این رژیم دارند در اراضی اشغالی عربی، تخلفات گسترده‌ای را انجام دهد.

حسام الدین آلا تاکید کرد: حمایت آمریکا در دوران دولت کنونی به حد بی سابقه‌ای رسید و به عامل اساسی برای سرعت دادن برنامه‌های اسرائیل جهت تقویت اشغالگری، الحاق غیرقانونی شرق قدس، جولان سوریه و بخش‌های گسترده‌ای از کرانه باختری رود اردن شده است.

او همچنین تصریح کرد: امروزه و با اقدام تل آویو در نامگذاری یکی از جدیدترین طرح‌های شهرک سازی در جولان اشغالی به نام ترامپ، هماهنگی میان مواضع اسرائیل و آمریکا بیش از هر زمانی آشکار شده است، در سایه چنین روندی انتظار می‌رود این شورا (شورای حقوق بشر) مسئولیت خود را برای مقابله با جنایات مقامات رژیم اشغالگر و اقدامشان در نقض حقوق بشر در فلسطین و جولان اشغالی بپذیرد. سوریه از کشور‌هایی که در نگرش به تلاش‌ها برای بررسی بند هفتم دستور العمل شورای حقوق بشر، استاندارد‌هایی دوگانه را مد نظر دارند، می‌خواهد در مواضع جانبدارانه خود از اسرائیل تجدید نظر کنند.

حسام الدین آلا افزود: سوریه شهرک سازی و نقض برنامه ریزی شده حقوق بشر در جولان اشغالی را محکوم می‌کند. ما خواستار توقف چنین برنامه‌ها و پایان دادن به طرح‌ها برای تغییر ترکیب جمعیتی و عمرانی در منطقه اشغالی جولان سوریه هستیم، زیرا این رفتار‌ها را نقض مفاد کنوانسیون چهارم ژنو و قطعنامه‌های مرتبط سازمان ملل متحد می‌دانیم.

او تاکید کرد: دمشق تداوم رفتار رژیم اشغالگر قدس را در غارت منابع طبیعی، مصادره اراضی و دارایی‌ها و تخریب خانه‌ها با هدف کوچاندن اجباری ساکنان، که خود بخشی از برنامه تغییر ترکیب جمعیتی جولان اشغالی است، محکوم می‌کند.

او افزود: دمشق همچنین درباره خطر صدور مجوز از سوی اسرائیل به شرکت‌های نفتی آمریکا جهت انجام حفاری‌های نفتی در منطقه اشغالی جولان و زیان‌های بهداشتی و زیست محیطی طرح تعبیه توربین‌های بادی در این منطقه هشدار می‌دهد.

نماینده سوریه در شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد در پایان همچنین تاکید کرد: سوریه بار دیگر حمایت خود را از حقوق مشروع مردم فلسطین و در صدر آن حق تشکیل کشور مستقل به پایتختی قدس و تضمین حق بازگشت آوارگان فلسطینی بر اساس قطعنامه ۱۹۴ اعلام می‌دارد و عقب نشینی رژیم اشغالگر صهیونیستی از بخش‌های در اشغال مانده اراضی لبنان را خواستار است.