به گزارش افکارنیوز،

در پی عملیات اخیر ترکیه در خاک عراق و نقض حاکمیت این کشور، وزارت خارجه عراق سفیر آنکارا در بغداد را احضار کرد و یادداشتی اعتراضی به وی تحویل داد.

اخبار بین الملل-وزارت خارجه عراق با اعلام این خبر گفت: «فاتح ییلدیز» سفیر ترکیه بخاطر بمبارانی که علیه شماری از مناطق در شمال عراق صورت گرفت، سفیر ترکیه را احضار کرده است.

وزارت خارجه عراق در ادامه اعلام کرد: یادداشتی مبنی بر محکومیت نقض حاکمیت سرزمین‌های عراق و نیز حریم هوایی این کشور تحویل سفیر ترکیه شده است.

وزارت خارجه عراق همچنین گفت: بمباران ترکیه مخالف پیمان‌های بین المللی و حقوق بین الملل و نیز روابط دوستی و اصول حسن همجواری است.

این وزارتخانه در ادامه اعلام کرد: ما بار دیگر از ترکیه می‌خواهیم عملیات نظامی یکجانبه خود را متوقف کرده و آماده همکاری بخاطر ایجاد امنیت باشد. ما از ترکیه می‌خواهیم تا مراحل تضمینی را در خصوص ایجاد محدودیتی برای این نقض قوانین و جلوگیری از وقوع آن در آینده برنامه ریزی کند.

گفتنی است روز گذشته نیز اتحادیه عرب و نیز فرماندهی عملیات مشترک عراق نقض حریم هوایی این کشور از سوی جنگنده‌های ترکیه و همچنین هدف گرفته شدن اردوگاه پناهندگان در نزدیکی شهر‌های «مخمور» و «سنجار» را محکوم کرد.

فرماندهی عملیات مشترک روز گذشته در بیانیه‌ای اعلام کرد: ما نقض حریم هوایی عراق را از سوی جنگنده‌های ترکیه‌ای که یکشنبه شب به وقوع پیوست و طی آن ۱۸ هواپیمای ترکیه‌ای به سوی (سنجار- مخمور- الکویر- اربیل) تا شهرستان شرقاط در عمق ۱۹۳ کیلومتری از در داخل خاک عراق آمده و اردوگاه پناهندگان در نزدیکی مخمور و سنجار را هدف قرار دادند، محکوم می‌کنیم.

او در ادامه افزود: جنگنده‌های ترکیه تا ساعات پایانی شب گذشته به مرز‌های عراق نزدیک می‌شدند و این اقدام تحریک آمیز با پایبندی‌ها در خصوص حسن همجواری مطابق با توافقنامه‌های بین المللی همخوانی نداشته و نقض آشکار حاکمیت عراق به شمار می‌رود.

فرماندهی عملیات مشترک عراق همچنین خواهان متوقف ساختن این اقدامات و احترام و پایبندی به منافع مشترک دو کشور شد و گفت: عراق آماده بالاترین همکاری‌ها میان دو کشور و نیز کنترل اوضاع امنیتی در مرز‌های مشترک است.