به گزارش افکارنیوز،

سید حسن نصرالله، دبیر کل حزب‌الله لبنان شامگاه سه‌‌شنبه در مورد تحولات داخلی این کشور و همچنین تحولات منطقه غرب آسیا سخنرانی کرد.

اخبار بین الملل- سید حسن نصرالله در ابتدا با درگذشت رمضان عبدالله شَلّح، دبیرکل سابق جنبش جهاد اسلامی فلسطین اشاره کرد و او را رهبری حکیم و بزرگ دانست که به مقاومت بسیار ایمان داشت و همه ویژگی‌های لازم برای فرماندهی را داشت.

دبیر کل حزب‌الله لبنان با بیان اینکه رمضان شلح به تقریب مذاهب اسلامی اعتقاد داشت و از آن حمایت می‌کرد، اظهار داشت که دبیرکل جهاد اسلامی شدیداً به وحدت بین گروه‌های فلسطینی و هم‌پوشانی آن‌ها تمایل داشت.

سید حسن نصرالله گفت که مسئولیت‌ها و توجهات مرحوم شلح تنها به فلسطین و آرمان آن محدود نبود، بلکه تا امت اسلامی و ایجاد تقریب بین آن امتداد داشت. به گفته سید حسن نصرالله، دبیرکل سابق جهاد اسلامی توانست این جنبش را در مسیر پیشرفت و توسعه به پیش ببرد.

دبیرکل حزب‌الله لبنان به طرح اشغالی آمریکایی و اسرائیلی در کرانه باختری فلسطین اشاره کرد و گفت که محور مقاومت در فلسطسین برای مقابله با این طرح اشغالی به شخصیتی چون شلح نیاز دارد.

سید حسن نصرالله شرایط مردم فلسطین در مقطع کنونی را مرحله خطرناکی دانست و گفت که حقوق، سرزمین و موجودیت آن‌ها با این طرح اشغالی در معرض خطر است.

دبیرکل حزب‌الله لبنان در مورد اوضاع داخلی، اخبار منتشر شده در مورد استعفای دولت این کشور را بی‌اساس و شایعه خواند و گفت که حزب‌الله به این قضیه فکر نمی‌کند و در این باره چیزی نشنیده است.

او به تظاهرات و اعتراضات اخیر در لبنان به دنبال افزایش قیمت دلار اشاره کرد و گفت که برخی مدعی شدند که دو گانه شیعه حزب‌الله و جنبش امل به دنبال سرنگونی دولت هستند. این‌ها پیشتر می‌گفتند که این دولت، دولت حز‌ب‌الله است.

سید حسن نصرالله ادامه داد: «مصلحت لبنان در این است که این دولت (به نخست‌وزیری حسان دیاب) ادامه داشته باشد و تا میتواند برای تغییرات مثبت تلاش و کوشش از خود نشان دهد. شرایط به گونه‌ای نیست که بتوان تغییرات (در سطح دولت) ایجاد کرد».

دبیر کل حزب‌الله در مورد درخواست برخی از معترضان مبنی بر «خلع سلاح این حزب»، آن را خواسته‌ای اشتباه و ظلم به انقلاب ۱۷ اکتبر دانست.  سید حسن نصرالله این تظاهرات را شکست خورده خواند و گفت که خلط بین شعار خلع سلاح مقاومت با درخواست‌های محق را اقدام مردود خواند.