به گزارش افکارنیوز،

«مراد محجوبی» مدیر کل بخش روابط با جامعه مدنی در وزارت حقوق بشر و روابط با نهادهای قانونی تونس گفت که بزودی هشت حزب که گزارش‌های آن‌ها ارائه نشده، منحل خواهد شد.

اخبار بین الملل-وی همچنین با اشاره به اینکه از میان ۲۲۲ حزب تنها ۴۰ حزب فعال هستند، گفت که برای ۱۴۷ حزب اخطاریه صادر شده است.

محجوبی به طرح شکایت علیه ۴۳۵ انجمن مرتبط با حمایت مالی از تروریسم و پولشویی اشاره کرد و افزود که ۴۲ انجمن منحل شده و پیگیری پرونده‌های بقیه احزاب نیز ادامه دارد.

این مقام تونسی گفت که قانون جدید مربوط به احزاب آماده است و در این قانون برای نهادینه شدن اصل آزادی تأسیس احزاب و انجمن‌ها، شفافیت بیشتر و انتشار گزارش‌های مربوط به این احزاب به صورت اینترنتی تلاش شده است اما در عین نحال مجازات‌های شدیدی برای متخلفان از جمله انحلال انجمن‌ها و احزاب متخلف درنظر گرفته شده است.

تونس که در چند سال گذشته تروریست‌های زیادی از آن به سوریه و عراق برای پیوستن به گروه‌های تروریستی منقل شده‌اند، در تلاش است تا با تدوین قانون جدید و لغو قانون پیش از انقلاب این کشور که مربوط به سال ۱۹۸۸ است، نظارت بیشتری بر فعالیت احزاب و انجمن‌ها داشته و از حمایت آن‌ها از تروریسم و پولشویی‌ها ممانعت بعمل آورد.