به گزارش افکارنیوز،

دیمیتری پسکوف، سخنگوی کاخ ریاست جمهوری روسیه اعلام کرد ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور این کشور نسبت به عدم پای‌بندی همتای آمریکایی خود نسبت به توافقات بین المللی نگران است.

اخبار بین الملل- سخنگوی کاخ ریاست جمهوری روسیه اعلام کرد ولادیمیر پوتین نگران این است که تا چه اندازه می‌تواند به توافقات بین المللی اعتماد کند و اقدامات پیش‌بینی نشده رئیس‌جمهور آمریکا چگونه می‌تواند باشد. بنا به گفته سخنگوی کرملین، با توجه به شرایط فعلی اعتراضات در آمریکا، پوتین به دونالد ترامپ جهت امضای یک توافق جدید اعتمادی ندارد.

پسکوف تاکید کرد رئیس‌جمهور روسیه نگران است که در ماه‌های آتی هیچ توافقی برای تنظیم امنیت جهانی منعقد نشود.

ابراز نگرانی رئیس‌جمهور روسیه در حالی صورت می‌گیرد که مسکو و واشنگتن مدت‌ها است بر سر موضوع کنترل تسلیحات اتمی با هم بحث و اختلاف نظر دارند. پیش از این، پیمان منع موشک‌های هسته‌ای میانبرد، از مهمترین توافقات تسلیحاتی دروان جنگ سرد از سوی ترامپ نقض شده است و پیمان استارت نو نیز در آستانه خطر زیرپا گذاشته شدن از سوی رئیس‌جمهور پیمان شکن آمریکا قرار دارد.

با این حال، وزارت خارجه روسیه اعلام کرد نمایندگان مسکو و واشنگتن دوشنبه و سه شنبه هفته جاری به منظور مذاکره در خصوص کنترل تسلیحات اتمی در اتریش با هم دیدار خواهند کرد.

اوایل سال میلادی گذشته آمریکا اعلام کرد این کشور تعهدات خود تحت پیمان موشکی ۱۹۸۷ را به مدت ۶ ماه به حالت تعلیق درمی‌آورد. در دوم فوریه همان سال نیز رئیس‌جمهور روسیه اعلام کرد مسکو در واکنش به اقدام واشنگتن تعهدات خود تحت این پیمان را به حالت تعلیق درخواهد آورد.

پیمان منع گسترش موشک‌های هسته‌ای میان‌برد در سال ۱۹۸۷ میان آمریکا و اتحاد جماهیر شوروی سابق منعقد شد و یکی از اقدامات اساسی در جهت تنش‌زدایی دوران جنگ سرد بود. این پیمان، هر دو کشور را ملزم به از بین بردن موشک‌های کروز و بالستیک زمینی با بُرد حدود ۳۰۰ تا ۳۴۰۰ مایل می‌کرد. مسکو و واشنگتن بار‌ها یکدیگر را به نقض این پیمان موشکی متهم کرده‌اند.