به گزارش افکارنیوز،

بحران بهداشتی ناشی از ویروس کرونا اثرات غیر منتظره‌ای را بر تقاضای پناهندگی در فرانسه داشته است.

اخبار بین الملل-بنا بر اعلام اداره مهاجرت و ادغام فرانسه ، صد‌ها نفر از کسانی که پرونده خود را برای دریافت پناهندگی در خاک فرانسه ارائه کرده  و در انتظار پاسخ آن بودند از پناهندگی انصراف دادند.

به نوشته این روزنامه، این تغییر موضع، افزایش تقاضای پناهجویان را در هفته‌های اخیر در خصوص کمک برای بازگشت داوطلبانه به کشور‌های متبوع، به دنبال داشته است.

دیدیه لشی دبیر کل اداره مهاجرت و ادغام فرانسه گفت ما در حال حاضر بیش از هزار تقاضای کمک برای بازگشت داوطلبانه دریافت کردیم.

به گفته او، دلایل متعددی وجود دارد که باعث می‌شود افراد بخواهند به کشورهایشان بازگردند.

برای مثال پناهجویان می‌خواهند در این دوره بحرانی که سراسر جهان را فرا گرفته است،  به خانواده هایشان نزدیک باشند. دیدیه لشی می‌گوید این افراد همچنین به دلیل چشم انداز نامطلوب اقتصادی در فرانسه به دلیل قرنطینه در دوران شیوع ویروس کرونا، نگران هستند.

در میان افرادی که دیگر به دنبال پناهندگی در فرانسه نیستند، اتباع آلبانی و گرجستان بیشتر مشاهده می‌شوند. شماری از این افراد نیز اهل گینه و افغانستان هستند که از دیدگاه فرانسه کشور‌های چندان امنی محسوب نمی شوند.

از دیدگاه نوئل بوفه سناتور فرانسه که گزارش‌های بسیاری در مورد مهاجرت تهیه کرده است، دلایل اقتصادی مطرح شده معتبر نیستند. او می‌گوید این شرایط نشان می‌دهد روند تقاضای پناهندگی اغلب منحرف شده است و دیگر به دلیل اولیه مطرح شده ارتباطی ندارد.

این سناتور فرانسوی  ضمن ابراز تاسف گفت به جای آنکه طبق کنوانسیون ژنو تقاضای پناهندگی در زمانی مطرح شود که زندگی و آزادی فرد به شدت تهدید می‌شود، در واقع این اقدام پوششی برای مهاجرت اقتصادی است. شبکه‌های مافیایی قاچاق، افراد را وادار می‌کنند تقاضای پناهندگی بدهند. اگرچه این تقاضا در نهایت رد می‌شود، اما به پناهجویان اجازه می‌دهد در خاک فرانسه بمانند.

او ادامه داد: حمل و نقل هوایی که در زمان بحران بهداشتی تقریبا متوقف شده بود از سرگرفته شده است و این امر اجازه بازگرداندن پناهجویان منصرف شده را فراهم می کند. دوم ژوئن، ۱۷ تبعه ارمنی با یک پرواز ویژه به کشورشان بازگشتند. از دوشنبه هم قرار است یک هواپیما ۱۰۷ داوطلب آلبانیایی شامل ۵۴ بزرگسال و ۵۳ کودک را که خواستار کمک شده بودند به کشورشان بازگرداند. پرواز دیگری هم برای بازگرداندن ده‌ها تبعه گرجستان در نظر گرفته شده است. در سال ۲۰۱۸ در مجموع چهار هزار و ۷۷۵ نفر در فرانسه از طرح بازگشت داوطلبانه بهره‌مند شدند.