به گزارش افکارنیوز،

«تمیم بن حمد آل ثانی» امیر قطر شنبه شب(دیشب) از «رجب طیب اردوغان » رئیس‌جمهور ترکیه تماس تلفنی دریافت کرد.

اخبار بین الملل-دو طرف در این تماس تلفنی به بررسی روابط راهبردی بین قطر و ترکیه ، راهکارهای تقویت و توسعه این روابط و پاره‌ای از مسائل منطقه‌ای و بین‌المللی دارای اهتمام مشترک پرداختند.

 

خبرگزاری قطر (قنا) به جزئیات بیشتر درباره گفت‌وگوهای آن‌ها اشاره‌ای نکرد اما این گفت‌وگو پس از آن بود که «عبدالفتاح السیسی» رئیس‌جمهور مصر روز شنبه(دیروز) یک پایگاه نظامی دریایی در آن سوی مرز لیبی افتتاح کرد و در مراسم افتتاح این پایگاه گفت: «هر گونه دخالت مستقیم مصر در لیبی از مشروعیت بین‌المللی برخوردار است، نیروهای مصری در صورت نیاز و در سایه چالش‌‌هایی که امنیت ملی کشور را تهدید می‌کند، آماده جنگ هستند».

السیسی همچنین اشاره کرد که قدرت‌های خارجی از گروه‌های تروریستی در لیبی حمایت می‌کنند و خروج نیروهای بیگانه از لیبی ضروری است.

لیبی از سال ۲۰۱۱ و از زمان سرنگونی حکومت «معمر قذافی» رهبر سابق لیبی با گسستگی سیاسی مواجه شده و تحت کنترل دو دولت موازی در شرق و غرب در آمده است؛ دولت وفاق ملی به ریاست «فایز السراج» در طرابلس (غرب کشور) و دیگری دولت طُبرُق در شرق لیبی که خلیفه حفتر فرمانده شبه‌نظامیان «ارتش ملی لیبی» را حمایت می‌کند. دو طرف از فروردین سال 98 وارد درگیری‌های شدیدی با یکدیگر شده‌اند که همچنان ادامه دارد.

اخیراً با تغییر معادلات در میادین درگیری بین ارتش تحت امر خلیفه حفتر و ارتش دولت وفاق و پیشروی نیروهای تحت امر این دولت، حامیان عربی و اروپایی حفتر پیشنهاد آتش‌بس و بازگشت به مذاکرات داده‌اند که دولت وفاق ملی آن را رد کرده است.

دولت السراج از حمایت قطر و ترکیه و نیروهای حفتر نیز از حمایت‌های روسیه و مصر برخوردارند.