به گزارش افکارنیوز،

یک منبع یمنی از تحرکات نیروهای وابسته به ابوظبی علیه ساکنان جزیره‌ سقطری در جنوب یمن پس از اینکه روز گذشته  این نیروها به طور کامل کنترل این جزیره را در دست گرفتند، خبر داد.

اخبار بین الملل-یک منبع وابسته به دولت دست نشانده سعودی در یمن اعلام کرد که نیروهای شورای انتقالی جنوب یمن وابسته به امارات دهها نفر از ساکنان جزیره سقطری در جنوب یمن را این منطقه خارج کرده اند.

این منبع بیان کرد که این نیروها، ساکنان را سوار قایق های کوچکی کرده اند و مشخص نیست که آنها را به کجا منتقل کرده اند.

این در حالی است که تاکنون شورای انتقالی جنوب یمن واکنشی به این خبر نداشته است.

گفتنی است که روز گذشته،منابع وابسته به شورای انتقالی مورد حمایت امارات از تسلط بر آخرین مرکز نظامی نیروهای دولت دست نشانده سعودی در یمن در منطقه حدیبو مرکز سقطری خبر دادند و به این ترتیب به طور کامل بر جزیره سقطری مسلط شدند.

سالم ثابت العولقی عضو هیت ریاست شورای انتقالی جنوب یمن در توییتی اعلام کرد: نیروهای شورای انتقالی بر مرکز نظامی وابسته به نیروهای ویژه مسلط و بر هم ادوات نظامی آن تسلط یافته اند. نیروهای شورای انتقالی جنوبی عفو عمومی داده اند و کنترل استان سقطری را بر دست گرفته اند.

شایان ذکر است، جزیره سقطری مجمع‌الجزایری است که در غرب اقیانوس هند، در دهانه تنگه عدن و بین دو قاره آسیا و آفریقا قرار دارد و بین ۴۰ تا ۵۰ هزار نفر را در خود جای داده است. مجمع‌الجزایر سقطری، در برگیرنده جزیره‌های مرجانی «سقطرا، عبدالکوری، سمهه، درسه» و چندین جزیره کوچک‌تر است که روی هم رفته ۳.۶۲۵ کیلومتر مربع وسعت دارند. سقطری، گونه‌های جانوری و گیاهی منحصر به فردی دارد. گونه‌ای درخت که به «خون اژدها» مشهور است، در این منطقه فراوان دیده می‌شود. این جزیره حدود ۵۰ هزار سکنه دارد. آنچه از گذشته آنها را به سکونت در این جزیره تشویق کرده، ماده ای به نام «صَبِر» و «خون سیاوشان» بود. این ماده، صمغ درختی بود که جز در این جزیره در جای دیگر نمی‌روید. علاوه براین، یک سوم گیاهان این جزیره که به بیش از ۹۰۰ گونه بالغ می شوند، در هیچ جای دنیا یافت نمی شوند و بومی سقطری هستند. با نظر به این جاذبه‌های طبیعی می‌توان گفت که جزیره سقطری می‌تواند یکی از مهم‌ترین مکان‌های توریستی در منطقه غرب آسیا و حتی در کل جهان باشد که به اندازه چندین میدان نفتی برای یک دولت درآمدزایی داشته باشد. بر همین مبنا، تسلط نیروهای وابسته به امارات را بر این جزیره می‌توان بیش از هر موضوعی در ارتباط با انگیزه‌های اقتصادی و زمینه های توریسم‌پذیر این جزیره ارزیابی کرد.