به گزارش افکارنیوز،

مرگ یا ابتلای تعدادی از شخصیت های مشهور عراقی به ویروس کرونا ، افکار عمومی این کشور را نگران کرده، اما در عین حال وزارت بهداشت عراق اطمینان داده که ساخت داروی روسی «آویفاویار» (Avifavir) را برای درمان بیماران کرونایی در این کشور آغاز کرده است.

اخبار بین الملل-مرگ «احمد راضی» که از او به عنوان اسطوره فوتبال عراق یاد می شود و «حیدر الحیدر» پژوهشگر و روزنامه نگار عراقی و وخیم شدن حال «میثم تمار» یکی از برجسته ترین قاریان قرآن عراق به علاوه مرگ دکتر «ایاد کاظم علی» مدیر سابق بیماری های تنفسی در استان بابل (جنوب بغداد)، طی امروز (یکشنبه) افکار عمومی این کشور را برای اولین - به طور جد - نسبت به ویروس کرونا نگران کرد.

تاکنون بسیاری از عراقی ها آمارهای وزارت بهداشت این کشور را در خصوص تعداد مبتلایان به ویروس کرونا اغراق آمیز می خواندند و چندان به تدابیر پیشگیرانه اهتمام جدی نمی دانند.

مرگ یا ابتلای این شخصیت های مشهور عراقی که از حوزه های مختلف ورزشی، فرهنگی، دینی، اجتماعی و علمی و دانشگاهی این کشور هستند طی یک روز، جوی از نگرانی در جامعه عراق ایجاد کرده است.

کاربران عراقی امروز (یکشنبه) در شبکه های اجتماعی، تهدید کرونا را در کشورشان جدی خوانده و از شهروندان عراقی خواسته اند تا به تدابیر بهداشتی پایبندی بیشتری نشان دهند.

علاوه بر شخصیت های علمی و فرهنگی و ورزشی، ابتلای تعدادی از نمایندگان پارلمان نیز مسجل شده و کرونا حتی تا داخل هیات دولت عراق نیز نفوذ کرده است.

طبق آخرین آمار، پنج نماینده از ۳۲۹ نماینده پارلمان عراق به علاوه «ناصر بندر» وزیر حمل و نقل عراق و اعضای خانواده اش به کرونا مبتلا شده اند.

در همین حال تیپ «امام علی (ع)» وابسته به الحشد الشعبی که مسوولیت کفن و دفن متوفیان از کرونا را برعهده دارد، امروز در بیانیه ای اعلام کرد که طی ۲۴ ساعت گذشته ۷۹ نفر را به خاطر مرگ ناشی از کرونا به خاک سپرده است.

بغداد بیشترین سهم را در بین متوفیان کرونایی در عراق دارد به نحوی که ۳۹ جسد به خاک سپرده شده امروز از پایتخت، ۱۴ متوفا از ذیقار، ۱۰ متوفا از دیوانیه، ۶ متوفا از بصره و سهم نجف اشرف و واسط نیز هریک چهار متوفا و المثنی و صلاح الدین نیز هرکدام یک متوفا بوده است.

براساس آخرین آمار وزارت بهداشت عراق، تعداد متوفیان ناشی از ویروس کرونا در این کشور از مرز یک هزار نفر عبور کرده و به یک هزار و ۱۳ نفر رسیده و تعداد مبتلایان نیز با ۲۹ هزار و ۲۲۲ نفر در مرز عبور از ۳۰ هزار نفر قرار گرفته است.

برخی از استان های عراق به دلیل انتشار سریع کرونا تصمیم گرفتند که مقررات منع تردد عمومی را در استان های خود تا اواخر ماه جاری میلادی (به مدت ۱۰ روز) اعمال کنند.

دولت عراق هنوز در خصوص اعمال مقررات منع تردد عمومی تصمیم جدیدی نگرفته و همچنان غیر از سه روز (پنجشنبه، جمعه و شنبه) بقیه ایام هفته را مقررات جزیی به اجرا می گذارد.

سازمان هواپیمایی عراق نیز اعلام کرده که به جزء موارد استثنایی، منع پروازها تا اوایل ماه آینده میلادی ادامه می یابد.

وزارت بهداشت عراق به رغم افزایش تعداد مبتلایان و مرگ و میرها در عراق همچنان به شهروندان این کشور اطمینان داده که عراق به مرحله حاد نرسیده و هنوز اوضاع تحت کنترل است و خبر بهتر این که این وزارت خانه از شروع به ساخت داروی روسی «آویفاویار» (Avifavir) برای درمان کرونا خبر داده است.

این داور را روسیه به عنوان درمان بیماران کرونایی مورد استفاده قرار داده و به بغداد وعده داده است که ماده اولیه و فعال این دارو را در اختیار عراق قرار دهد.

وزارت بهداشت عراق ساخت این دارو را به صورت بومی شروع کرده و در روزهای آینده برای درمان بیماران کرونایی به کار می برد.

مدیر شرکت داروسازی «سامراء» مهمترین شرکت ساخت دارو در عراق امروز به خبرگزاری رسمی عراق (اینا) گفته است که این داروی روسی که قرار است در عراق ساخت شود، دوره درمان را از ۱۵ به پنج روز کاهش می دهد.

شرکت داروسازی سامراء ماده اولیه و فعال این دارو را از روسیه وارد کرده و در عراق اقدام به ساخت و توزیع آن کرده است.

«حازم الجمیلی» قائم مقام وزارت بهداشت و محیط زیست عراق نیز به این خبرگزاری گفته است که به دلیل توقف حالت جهشی مبتلایان و متوفیان ناشی از کرونا در عراق، شرایط همچنان تحت کنترل است.

وی اضافه کرده که اگر تعداد مبتلایان و متوفیان یکباره مضاعف شود، باید احساس خطر کرد، اما در حال حاضر افزایش تعداد روزانه بیماران و مرگ و میرها روند طبیعی خود را طی می کند.

نمایندگی سازمان بهداشت جهانی در بغداد نیز از اقدام وزارت بهداشت عراق برای ساخت داروی روسی حمایت و ابراز امیدواری کرده این دارو بتواند در بهبود بیماران اثرگذار باشد.