به گزارش افکارنیوز،

«راجنات سینگ» وزیر دفاع هند در پیامی توییتری از سفر سه روزه خود به مسکو به منظور رایزنی‌ها درباره تقویت «مشارکت دفاعی» بین دو کشور خبر داد.

اخبار بین الملل-​وزیر دفاع هند در توییتر نوشت: «سفر به روسیه به من فرصتی برای انجام گفت‌و‌گوها درباره طرق تقویت مشارکت استراتژیک و دفاعی هند-روسیه خواهد داد. من همچنین در رژه (سالگرد) هفتاد و پنجمین روز پیروزی در مسکو شرکت خواهم کرد».

خبرگزاری اسپوتنیک درباره این سفر نوشت: «راجتان سینگ وزیر دفاع هند در حالی کشورش را برای سفر سه روزه به روسیه ترک کرد که او قرار است در مراسم ۲۴ ژوئن (۴ تیر)  در مسکو شرکت کند. سفر راجنات بعد از رایزنی‌های او با نارندرا مودی نخست‌وزیر هند در بحبوحه تنش‌های اخیر مرزی با چین نهایی شد».

بنا بر گزارش این رسانه روس، «یک منبع وزارت دفاع که نخواست نامش فاش شود» خبر داد که هند در حال بررسی این گزینه است که از روسیه بخواهد به تحویل سامانه‌های پدافند هوایی اس ۴۰۰ سرعت بدهد.

پیشتر در خبرها آمده بود که مسکو به دلیل شیوع ویروس کرونا و ادامه روند همه گیری آن درصدد به تعویق انداختن تحویل اس ۴۰۰ به دهلی نو تا دسامبر ۲۰۲۱ است.

طبق گزارش اسپوتنیک، انتظار می‌رود که وزیر دفاع هند در جریان سفر به مسکو و دیدارهایش با مقام‌های روسیه درباره سرعت دادن به روند تحویل سامانه اس ۴۰۰ رایزنی کند.

دولت هند سال گذشته بخش اعظم هزینه‌های قرارداد خرید سامانه اس ۴۰۰ را پرداخت کرده است؛ قراردادی که 5.4 میلیارد دلار تخمین زده شده است.

اسپوتنیک همچنین گزارش داد، تصمیم دولت هند برای اعزام وزیر دفاع خود برای مشارکت در هفتاد و پنجمین رژه روز پیروزی در حالی انجام می‌گیرد که دهلی نو در بحبوحه درگیری‌های مرزی با چین درصدد خرید 33 جت جنگنده شامل ۱۲ فروند سوخو ۳۰ و ۲۱ فروند میگ ۲۹ از روسیه است.

طبق گزارش این رسانه روس، هند همچنین در حال بررسی استفاده از حضور در مراسم رژه مسکو به عنوان فرصتی برای تعامل با روسیه است چرا که احتمالا وزیر دفاع چین هم در این مراسم رژه حضور خواهد داشت.

اسپوتنیک افزود: «روسیه و چین پیوندهای دفاعی مستحکمی دارند و موضوعی که باعث افزایش نگرانی هند شده این است که پکن چندی قبل از مسکو سامانه‌های اس ۴۰۰ را دریافت کرده است».