به گزارش افکارنیوز،

شب گذشته دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا در توئیتی اعلام کرد که توافق تجاری به دست آمده با طرف چینی «کاملا دست نخورده» است.

اخبار بین الملل-او در توئیتر خود نوشت: «توافقنامه تجاری چین کاملا دست نخورده است و امیدوارم آن‌ها همچنان به پیروی از شرایط این توافقنامه پایبند باشند.»

این در حالی است که چند ساعت پیش از آن، پیتر ناوارو، مشاور تجاری کاخ سفید، در یک نشست مطبوعاتی در پاسخ به یک سوال از به پایان رسیدن این توافقنامه سخن گفت و پکن را به «گسترش ویروس» کرونا در آمریکا به وسیله اعزام صد‌ها هزار نفر به این کشور متهم کرد.

این مشاور به روزنامه فاکس نیوز گفت: «تمام شد، اینجا نقطه عطف است. آن‌ها در ۱۵ ژانویه به اینجا آمدند تا این توافق تجاری را امضا کنند، و آن درست دو ماه پس از آن بود که آن‌ها از وجود و شیوع چنین ویروسی اطلاع کامل داشتند. فکر می‌کنم همه در اینجا داخل کشور و اطراف آن می‌دانند که چین دروغ گفته است و (به همین دلیل) آمریکایی‌ها جانشان را از دست داده‌اند.»

ناوارو سپس توضیح داد که منظورش از تمام شدن این توافق به «نبود اعتماد» میان دو کشور اشاره دارد و فاز نخست این توافق در حال اجرا شدن است. او در بیانیه‌ای در این خصوص اعلام کرد: «اظهارات من کاملا از بافت خودش خارج شده است. این اظهارات به هیچ وجه ارتباطی با فاز اول توافق تجاری که در حال حاضر در حال اجرایی شدن است ندارد.»

در اواسط ژانویه دو طرف آمریکایی و چینی در قالب توافق تجاری فاز یک به نتیجه رسیدند و پکن موافقت کرد تا دو سال آینده خرید کالا‌ها و خدمات آمریکایی را تا ۲۰۰ میلیارد دلار افزایش دهد. از سوی دیگر واشنگتن پذیرفت برخی از تعرفه‌های اعمالی بر کالا‌های چینی را کاهش دهد، اما اعمال تعرفه بر کالا‌های تولید چین به ارزش ۳۶۰ میلیارد دلار را حفظ می‌کند.

ترامپ پیش‌تر اعلام کرده بود اگرچه این توافق به مرحله اجرا در آمده است، دیگر برای او به اندازه قبل ارزش ندارد. او گفته بود: «برایم خیلی هیجان انگیز بود. بزرگترین توافقی بود که تاکنون انجام داده بودم. اما به محض ورود این ویروس (کرونا) گفتم چطور آن‌ها اجازه دادند چنین اتفاقی بیفتند.»

توافق و روابط تجاری پکن و واشنگتن به دلیل شیوع ویروس جدید کرونا با چالش‌های اقتصادی زیادی روبرو شده است و ترامپ مقصر اصلی گسترش سریع این بیماری را چین می‌داند، چیزی که پکن به شدت آن را رد می‌کند.