به گزارش افکارنیوز،

کانادا فروش اُپتیک‌های [چشمی] پهپاد پیشرفته نظامی به ترکیه را به رغم اعمال تحریم‌های تسلیحاتی علیه آنکارا به دلیل عملیات نظامی در شمال سوریه را تایید کرده است.

اخبار بین الملل-بر اساس این گزارش، شرکت‌های تامین کننده هواپیما‌های بدون سرنشین در ترکیه از قبیل «بیرق تار» و «تای آنکا» (TAI Anka) از دوربین‌های برقی و مادون قرمز ساخت کانادا در پهپاد‌های نظامی و غیرنظامی خود استفاده می‌کنند.

در آوریل سال جاری میلادی، اتاوا بدون ارائه توضیحی تحریم‌های تسلیحاتی خود علیه ترکیه را -که سومین خریدار بزرگ تجهیزات نظامی از کاناداست- تا اطلاع ثانوی تمدید کرد.

یک مقام رسمی ترکیه در مصاحبه با این نشریه گفت: آن‌ها [دولت کانادا] توضیح ندادند که چرا این قدم را برداشتند. این ممکن است مربوط به سیاست داخلی باشد، زیرا لابی‌های ارمنی و یونانی در این کشور (کانادا) قدرت سیاسی دارند.

تحریم‌های تسلیحاتی به شدت باعث نگرانی مقامات ترکیه شده بود زیرا آنکارا به طور مداوم از پهپاد‌های خود در عملیات سوریه و لیبی استفاده می‌کند و نداشتن تجهیزات آن‌ها اجرای اقداماتش را با مشکل مواجه می‌ساخت. اما موافقت کانادا برای فروش برخی از قطعات پهپاد‌ها به برخی از مشکلات آنکارا پایان داد.

پس از گفت‌و‌گوی تلفنی رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه با جاستین ترودو، نخست وزیر کانادا، آنکارا مشمول برخی از معافیت‌های تسلیحاتی اتاوا شد. وزارت امور خارجه کانادا اعلام کرد کانادا بسته به شرایط می‌تواند مجوز صادرات برخی اقلام نظامی را صادر کند.

در آوریل ۲۰۲۰، کانادا به طور چشمگیری دامنه سیاست‌های خود در زمینه صادرات تجهیزات کنترل شده به ترکیه را کاهش داد. در حالی که محدودیت‌ها همچنان در مورد صادرات نظامی به ترکیه اعمال می‌شود، استثنا‌هایی نیز وجود دارد.

پیش از این برخی از رسانه‌های روسی نوشتند رژیم صهیونیستی به منظور پیشبرد اهداف خود در خاورمیانه، فناوری هواپیما‌های بدون سرنشین را در اختیار ترکیه قرار می‌دهد.