به گزارش افکارنیوز،

«ژان ایو لودریان»، وزیر امور خارجه فرانسه از کشورهای عضو اتحادیه اروپا خواست تعارف در تعامل با ترکیه را کنار بگذارند.

اخبار بین الملل- وزیر خارجه فرانسه امروز چهارشنبه از این اتحادیه درخواست کرد بدون هیچ ملاحظاتی در مورد روابط با ترکیه، مذاکراتی را آغاز کند.

طی دو روز گذشته مقامات فرانسه و ترکیه، دو عضو ناتو علیه یکدیگر اظهارات بعضاً تندی داشته‌اند. امانوئل ماکرون، رئیس جمهور فرانسه دیروز سه‌شنبه با انتقاد از سیاست‌هاو اقدامات ترکیه در لیبی، گفت که این کشور «بازی خطرناکی» می‌کند.

همین اظهارات ماکرون واکنش مقامات ترکیه را در پی داشت و «حامی آکسوی»، سخنگوی وزارت خارجه این کشور بگوید، این فرانسه است که بازی خطرناکی را آغاز کرده است. او گفته بود که اظهارات مارکون نشان از بی‌عقلی اوست.

حمایت ترکیه از دولت وفاق ملی لیبی طی ماه‌های گذشته و به تبع آن، پیشروی‌های میدانی این دولت در برابر نیروهای ژنرال خلیفه حفتر، فرمانده شرق لیبی نگرانی محور حامی این ژنرال را در پی داشته است؛ فرانسه، مصر، امارات و عربستان سعودی از حفتر حمایت می‌کنند.

گذشته از این تحولات لیبی و اصرار ترکیه بر حمایت از دولت وفاق ملی لیبی به ریاست فایز السراج، تلاش ترکیه برای افزایش اکتشافات در شرق دریای مدیترانه باعث خشم یونان، قبرس جنوبی، مصر و فرانسه شده است.

تحرکات فرانسه علیه ترکیه به ویژه اینکه آنکارا سال‌هاست سودای پیوستن به اتحادیه اروپا را دارد می‌تواند بیش از پیش مذاکرات پیوستن ترکیه به این اتحادیه را تحت الشعاع قرار دهد. فرانسه از مخالفان جدی پیوستن آنکارا به اروپاست.