به گزارش افکارنیوز،

وزیر خارجه روسیه روز چهارشنبه در ملاقات با همتای ونزوئلایی خود  در «مسکو» از افزایش همکاری‌های نظامی و انرژی با «کاراکاس» خبر داد.

اخبار بین الملل- به نوشته خبرگزاری «تاس» « سرگئی لاوروف » وزیر خارجه روسیه  در دیدار با «خورخه آریزا» وزیر خارجه ونزوئلا   گفت: «ونزوئلا یک دوست است و ما می‌توانیم  روی این کشور در آمریکای لاتین و در عرصه بین المللی حساب باز کنیم. ما به مشارکت راهبردی توسعه یافته بر اساس توافقات بین روسای جمهور دو کشور  ارج می گذاریم. روابط دو جانبه ما در حوزه‌های صنعت، انرژی، صنایع، کشاورزی، داروسازی و نظامی و فنی در حال پیشرفت است.»

روسیه روابط نظامی گسترده‌ای با ونزوئلا دارد و در چند نوبت بمب افکنهای خود را به این کشور فرستاده است. پدافند هوایی ونزوئلا نیز به شدت وابسته به انواع سامانه‌های دفاع موشکی روسی از جمله «پتنسیر» است.

روسیه  همچنین بارها تحریم‌های آمریکا علیه دولت و مردم ونزوئلا را محکوم کرده است. وزیر خارجه روسیه چندی قبل با بیان اینکه ساز و کار تحریم‌ها غیرقانونی است، گفت «ظالمانه است که اقدامات یکجانبه آمریکا، بر پروژه‌های اجتماعی و بشردوستانه اثر می‌گذارد.»

آمریکا در اقدامی غیرقانونی «خوان گوایدو» را به عنوان «رئیس‌جمهور ونزوئلا» به‌رسمیت شناخته و  در حال اعمال انواع فشارهای اقتصادی، سیاسی و تهدیدهای نظامی علیه دولت قانونی «نیکلاس مادورو» است.