به گزارش افکارنیوز،

چین روز چهارشنبه به ژاپن توصیه کرد با عدم توافق با آمریکا جهت استقرار موشک‌های برد متوسط این کشور، سیاست منحصرا دفاعی خود را طبق قانون اساسی این کشور پیش گیرد.

اخبار بین الملل- به نوشته روزنامه «چاینا مورننیگ پست» «وو گیان» سخنگوی وزارت دفاع چین در نشست خبری گفت: «چین امید دارد که ژاپن و کشورهای دیگر با در نظر گرفتن صلح و ثبات منطقه‌ای با احتیاط عمل کنند و به ایالات متحده که قصد دارد  موشک‌های برد متوسط خود را در خاک آن‌ها مستقر کند، پاسخ منفی بدهند. بنابراین، آن‌ها قربانی نقشه ژئوپلتیکی آمریکا در منطقه نخواهند شد.»

سخنگوی وزارت خارجه چین نیز در نشست خبری چهارشنبه به ژاپن توصیه کرد سیاست منحصرا دفاعی خود را طبق قانون اساسی این کشور پیش گیرد.

«ژائو لیجیان» سخنگوی وزارت خارجه چین در این زمینه گفت: «به دلایل تاریخی، تحرکات امنیتی - نظامی ژاپن همواره مورد توجه جامعه جهانی و همسایگان آسیایی آن بوده است. ما از ژاپن صادقانه می‌خواهیم از گذشته عبرت بگیرد. توکیو باید با اقدامات مشخص ادامه مسیر صلح آمیز را دنبال کند.»

وزیر دفاع ژاپن  چندی قبل گفت که برنامه استقرار دو سامانه دفاع موشکی «ایجیس» ساخت آمریکا در این کشور که با هدف مقابله با موشک‌های بالستیک کره شمالی بود، متوقف شده است.

«تارا کونو» وزیر دفاع ژاپن  گفت که  به دلایل فنی  و مالی برنامه استقرار سامانه موشکی ایجیس ساخت آمریکا را متوقف کرده است. پیشتر قرار بود دو سامانه موشکی ایجیس ساخت کارخانه «لاکهید مارتین» در شمال و جنوب ژاپن مستقر شود که با مخالفت اهالی منطقه مواجه شده بود.