به گزارش افکارنیوز،

آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان خواستار استقلال اروپا از آمریکا در عرصه جهانی شد.

اخبار بین الملل-صدر اعظم آلمان اعلام کرد آمریکا تنها برای حفظ منافع خود نیروهایش را در اروپا نگه داشته است و به همین خاطر کشور‌های اروپایی باید جایگاه خود را در عرصه جهانی بدون اتکا به آمریکا بیابند.

مرکل با تاکید بر اینکه آمریکا به دنبال آن است که قدرت اول جهان شود، گفت اگر آمریکا به دنبال دستیابی به چنین جایگاهی است کشور‌های اروپایی نیز باید تعمقا درباره آن بیندیشند. او در خصوص تصمیم اخیر دولت آمریکا برای کاهش تعداد نظامیان خود در آلمان گفت آمریکا تنها در راستای منافع خود در اروپا حضور نظامی دارد.

صدراعظم آلمان تاکید کرد: نظامیان آمریکایی که در خاک آلمان مستقر هستند، به دنبال حمایت از ناتو یا ما نیستند بلکه تنها برای مصالح آمریکا حضور دارند. آلمان به این نتیجه رسیده که برای دفاع از خود باید هزینه بیشتری بپردازد.

دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا اخیرا تهدید کرد شمار نظامیان این کشور در آلمان را کاهش خواهد داد. ترامپ گفت: آلمان به عنوان بزرگترین عضو اروپایی سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) باید هزینه‌های بیشتری از این سازمان را تامین کند. اگر آلمان هزینه‌های نظامی خود در ناتو را افزایش ندهد ما آمادگی داریم شمار نظامیان خود در این کشور را کاهش دهیم.

سازمان ناتو از اعضای خود خواسته است دست کم معادل ۲ درصد از تولید ناخالص داخلی خود هزینه نظامی کنند. اقدامی که بیشتر کشور‌های اروپایی از انجام آن سر باز می‌زنند. آلمان در سال میلادی گذشته تنها ۱.۴ درصد از تولید ناخالص داخلی اش را هزینه نظامی کرد و همین مسئله به بهانه‌ای برای رئیس جمهور آمریکا برای کاهش تعداد نظامیان خود در این کشور تبدیل شده است.

در حال حاضر آمریکا ۳۴ هزار و ۵۰۰ نظامی، مستقر در آلمان دارد و قصد دارد این تعداد را به ۲۵ هزار نفر تقلیل دهد.