به گزارش افکارنیوز،

جنبش مقاومت اسلامی حماس با صدور بیانیه‌ای با اشاره به طرح دولت رژیم صهیونیستی برای الحاق بخش‌هایی از کرانه باختری به اراضی اشغالی، آغاز «گسترده‌ترین خیزش مردمی» در اعتراض  به این طرح را خواستار شد.

اخبار بین الملل-این جنبش بر ضرورت برگزاری یک نشست ملی میان رهبران فلسطینی برای توافق درباره یک «راهبرد ملی فراگیر» در مقابله با طرح الحاق تأکید کرد.

حماس همچنین نسبت به تلاش‌های رژیم اشغالگر برای نفوذ به کشور‌های منطقه از طریق عادی سازی روابط هشدار داد.

در این بیانیه همچنین آمده است که جنبش حماس برای ناکام گذاشتن طرح موسوم به «معامله قرن» آمریکا در چارچوب مقاومت فراگیر تلاش می‌کند.

حازم قاسم، سخنگوی حماس نیز ضمن محکومیت مجدد طرح الحاق تاکید کرد که هر گامی در راستای عادی سازی روابط، دولت نتانیاهو و ترامپ را بر اجرای پروژه الحاق بخش‌هایی از کرانه باختری تشویق می‌کند. با این کار دشمن تشویق می‌شود به اقدامات خصمانه خود علیه فلسطین و کشور‌های عربی ادامه دهد. عادی سازی روابط جنایت علیه ملت فلسطین است و این کار نوعی حماقت سیاسی است که برخی کشور‌های عربی مرتکب آن می‌شوند.

یکی از اعضای دفتر سیاسی جنبش حماس نیز پیش از این با محکومیت طرح الحاق کرانه باختری، خواستار اتحاد فلسطینیان و حمایت آن‌ها از مقاومت برای مقابله با رژیم اشغالگر شد و گفت که جای هیچ گونه مذاکرات و چانه‌زنی در این خصوص نیست.

طبق طرحی که دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا موسوم به معامله قرن اعلام کرده است ۳۰ درصد از اراضی کرانه باختری و غور اردن به اراضی اشغالی ملحق می‌شوند. بر این اساس کرانه باختری، مرزی با رود اردن و بحر المیت نخواهد داشت. تنها راه ارتباطی کرانه باختری با دنیای بیرون دو پلی است که آن را به اردن متصل می‌کند و از مناطق اشغالی خواهد گذشت.