به گزارش افکارنیوز،

اقدام جدید آمریکا در لغو صدور روادید برای تعدادی از مقام‌های چین به بهانه مسائل مربوط به هنگ‌کنگ، واکنش تند سفارت پکن در واشنگتن را به دنبال داشت.

اخبار بین الملل-سفارت چین در آمریکا در بیانیه‌ای اعلام کرد: «ما از طرف آمریکایی می‌خواهیم فورا اشتباهاتش را اصلاح کند، تصمیماتش را تغییر دهد و به دخالت در امور داخلی چین پایان دهد. طرف چینی به اتخاذ اقدامات محکم برای حفظ حاکمیت ملی، منافع امنیت ملی و توسعه خود ادامه خواهد داد».

این سفارتخانه همچنین با رد مواضع واشنگتن افزود، مسائل مرتبط با هنگ‌کنگ موضوع داخلی چین است و مساله‌ای برای دخالت هیچ طرف خارجی نیست.

مایک پامپئو وزیر خارجه آمریکا روز جمعه (دیروز) از اعمال محدودیت صدور روادید این کشور علیه برخی از مقام‌های حزب کمونیست چین به بهانه «تضعیف خودمختاری هنگ‌کنگ» خبر داد.

به ادعای پامپئو برخی از مقامات کنونی و سابق چین به طور مستقیم مسئول تضعیف خودمختاری در هنگ‌کنگ بوده و به نقض حقوق در چین پرداخته‌اند.

مقام‌های آمریکایی در هفته‌های اخیر به بهانه تصویب قانون «امنیت ملی هنگ‌کنگ» در کنگره ملی خلق چین، جنجال‌های بسیاری درباره نقض خودمختاری این منطقه ایجاد کرده‌اند اما دولت مرکزی چین ضمن رد این جنجال‌ها، مسائل مرتبط با هنگ‌کنگ را مساله‌ای داخلی خوانده و به شدت دخالت‌های خارجی را رد کرده است.

هنگ‌کنگ از سال ۱۸۴۲ تا ۱۹۹۷ تحت سیطره بریتانیا بود اما در سال ۱۹۹۷ و پس از پایان یافتن پیمان پیشین با بریتانیا به جمهوری خلق چین پیوست. این منطقه، دارای بیش از ۷ میلیون نفر جمعیت است و یکی از مراکز مهم مالی در منطقه شرق آسیا و جهان به شمار می‌رود.