روسای جمهوری روسیه و فرانسه با هدف بررسی تازه ترین مشکلات جهان و همچنین هم افزایی توان خود برای حل و فصل بحران کرونا ، یمن، سوریه، لیبی و بحران آب و هوایی به صورت ویدئویی به تبادل نظر پرداختند.

اخبار بین الملل-ولادیمیر پوتین و امانوئل مکرون با جزئیات درباره طیف گسترده‌ای از موضوعات بین المللی و دو جانبه بحث و گفت وگو کردند.  

آنها همچنین بر مشارکت روسیه و فرانسه برای حل مسائل بین المللی و جستجوی راه‌هایی برای حل چالش های جهان مانند تروریسم، تغییرات آب و هوایی و مقابله با رشد درگیری در بسیاری از مناطق جهان ابراز کردند.  

همکاری در زمینه مقابله با ویروس کرونا و غلبه بر پیامدهای آن همچنان یک کار مهم است.

پوتین و ماکرون تاکید کردن‌ که هر دو به عنوان اعضای دائم شورای امنیت سازمان ملل‌، مسئولیت ویژه‌ای برای حفظ صلح و امنیت بین المللی مطابق با منشور سازمان ملل متحد که دقیقاً 75 سال پیش به امضا رسیده است، بر عهده دارند.

دو رئیس جمهور جنبه های مختلف ثبات استراتژیک را هم بررسی کردند و بر اهمیت حفظ سازوکارهای کنونی کنترل تسلیحات و تقویت اعتماد به حوزه نظامی تأکید کردند.

در این گفت وگو همچنین توافق شد که کار مشترک در مورد این موضوعات در قالب دو به علاوه دو با حضور وزرای خارجه و دفاع دو کشور دنبال شود.

در ادامه دو طرف توافقات بدست آمده در سفر سال ۲۰۱۹ پوتین به فرانسه و راه‌های افزایش امنیت اروپا را بررسی کردند.

 براساس گزارش کرملین، مکرون و پوتین درمورد بحران‌های منطقه‌ای گفت‌گوهای عمیقی داشتند و از عدم پیشرفت در اجرای مفاد مهم توافق نامه مینسک در سال ۲۰۱۵ که مورد تاکید روسیه است ابراز نگرانی کردند.

رهبر روسیه بار دیگر از عدم رعایت تعهدات از سوی اوکراین گلایه و بر جنبه های حل و فصل سیاسی بحران در شرق اکراین تأکید کرد.

پوتین خاطرنشان کرد:  که هیچ جایگزینی برای گفت‌وگوی مستقیم کی‌یف با مناطق جدایی طلب در شرق اوکراین وجود ندارد.

هر دو رئیس جمهور در خصوص اوضاع در لیبی و افزایش خصومت‌ها در این کشور ابراز نگرانی کرده و خواستار از سرگیری گفت‌وگوهای درون لیبی مطابق با نتیجه گیری کنفرانس برلین 2020 و قطعنامه 2510 شورای امنیت سازمان ملل متحد شدند.

سوریه دیگر محور گفت‌وگوهای پوتین و مکرون بود و براساس گزارش کرملین، هر دو رهبر بر ادامه مبارزه علیه تروریسم و ​​اقدامات در جهت بهبود اوضاع انسانی در سوریه تاکید کردند ضمن اینکه وزرای خارجه روسیه و فرانسه ادامه این بحث را دنبال خواهند کرد.

موضوع توسعه همکاری های دوجانبه با محوریت تغییر اوضاع، استفاده از قطب شمال و استفاده صلح آمیز از انرژی هسته ای دیگر محور گفت‌وگوهای پوتین و مکرون بود.

در انتها پوتین بار دیگر دعوت خود از ماکرون برای بازدید از روسیه را مطرح کرد که مورد استقبال رییس جمهوری فرانسه قرار گرفت.