به گزارش افکارنیوز،

رئیس جمهور مستعفی یمن امروز طی نشستی با مشاوران و اعضای پارلمان حکومت مستعفی خود درباره تحولات اخیر در جنوب یمن سخنرانی کرد.

اخبار بین الملل- بر اساس گزارش شبکه «المسیره»، «عبد ربه منصور هادی » در ابتدای سخنان خود، کشوری امن و باثبات برای فرزندان یمن در سایه یک حکومت عادلانه و قوی را خواستار شد. این در حالیست که از چهار سال و اندی قبل ائتلاف سعودی را به مداخله نظامی در کشورش برای نابودی زیرساخت‌ها و کشتار هموطنانش دعوت کرده است.

منصور هادی با اشاره به ادامه کشمکش نظامی میان نیروهایش با شبه نظامیان تحت امر امارات در جنوب یمن گفت: «ما توافق ریاض را پذیرفتیم، زیرا راه برون رفت از همه مظاهر شورش مسلحانه در عدن و برخی مناطق دیگر بود، اما متاسفانه اجرای این توافق در نتیجه رفتارهای تنش‌زا و تازه ترین آن حوادث استان سقطری، دشوار شد».

رئیس جمهور مستعفی یمن که به دلیل بی‌اعتنایی به قضیه اشغال سقطری توسط شبه نظامیان شورای انتقالی مورد انتقاد مسئولین تحت امر خود در سقطری قرار داشت، در واکنش به این قضیه صرفا گفت: «تماشای صحنه تانک‌ها و خودروهای زرهی که به نهادهای دولتی در جزیره سقطری حمله  می‌کنند، ناراحت کننده بود».

او ضمن درخواست از  شورای انتقالی برای پایان دادن به شورش علیه دولت و نهادهای آن و اجرای توافق ریاض گفت: «شورای انتقالی باید به تنش و خونریزی در یمن  پایان دهد».

منصور هادی در حالی که نیروهایش و ائتلاف سعودی همچنان به حملات زمینی و هوایی علیه شهرهای یمن ادامه می‌دهند، دولت نجات ملی یمن در صنعاء را به رد دعوت برای گفت‌وگو و حملات بیشتر متهم کرد.

رئیس جمهور مستعفی یمن همچنین نیروهای ارتش و کمیته‌های مردمی یمن را شبه نظامی خواند و مدعی شد: «شبه نظامیان، کشورمان را پایگاهی برای حمله راکت‌ها یا پهپادهای ایرانی به برادرانمان قرار داده اند».

رئیس جمهور مستعفی یمن گفت: «ملت یمن با چالش‌های بزرگی روبه روست که از جمله آنها خدمات رسانی نامناسب، شیوع کرونا و رفتارهای قانون شکنانه است؛ اما توسل به زور و سلاح برای کسب دستاوردهایی شخصی یا پیاده کردن پروژه‌های قومی-حزبی هرگز قابل قبول نیست».

او افزود: «من دستور دادم در أبین(شهری در جنوب یمن) آتش بس باشد تا فرصت برای ازسرگیری تلاش‌ها به منظور پایان دادن به شورش‌ها و اجرای توافق ریاض فراهم شود».

فرماندهی شورای انتقالی جنوب یمن که تحت حمایت علنی امارات عربی متحده است، روز شنبه هفته گذشته از تسلط بر پادگان‌های نیروهای دولت مستعفی یمن (مورد حمایت عربستان سعودی) در جزیره سقطری واقع در جنوب یمن خبر داد و اعلام کرد که این منطقه را به صورت خودمختار اداره می‌کند.

گزارش‌های اخیر رسانه‌های عربی از یمن هم حاکی از این بوده است که عربستان سعودی به کمک شورای انتقالی تحت حمایت امارات برای غلبه بر مابقی نهادهای تحت حکومت منصور هادی آمده است و موج جدید حملات علیه دولت مستعفی یمن از سوی ریاض مدیریت می‌شود.

سقطری تاکنون بارها شاهد تلاش‌های گروه‌های مسلح تحت حمایت امارات برای تسلط بر تاسیسات حیاتی آنجا بوده است؛ گروه‌هایی از نیروهای دولت مستعفی منصور هادی هم تحت حمایت شورای انتقالی جنوب که خواهان جدایی جنوب یمن از شمال آن است در آنجا دست به شورش می‌زدند.