به گزارش افکارنیوز،

منابع دیپلماتیک اعلام کردند ژاپن اعتراض خود نسبت به ایده دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا مبنی بر افزودن کره جنوبی به اجلاس گروه هفت (جی ۷) را اعلام کرده و معتقد است سئول با اعضای گروه هفت در مورد مسائل چین و کره شمالی در ارتباط نیست.

اخبار بین الملل-این پیام توسط یک مقام بلندپایه دولت ژاپن که به نام وی اشاره نشده، بلافاصله پس از آن منتشر شد که ترامپ در تاریخ ۳۰ ماه مه به فکر دعوت از استرالیا، هند، روسیه و کره جنوبی برای شرکت در اجلاس امسال بود که وی ریاست آن را بر عهده خواهد داشت. دولت آمریکا  گفته است که ترامپ تصمیم نهایی را درباره این موضوع اتخاذ خواهد کرد.

این موضوع که ژاپن با شرکت کره جنوبی در اجلاس گروه هفت مخالفت کرده احتمالاً واکنش سئول را که از پیشنهاد ترامپ استقبال کرده بود، به همراه خواهد داشت. این امر می‌تواند روابط توکیو و سئول را که از قبل بر سر مسائلی همچون اختلافات تاریخ جنگ و سایر موضوعات وجود داشته، تحت الشعاع قرار دهد.

برای ژاپن، افزوده شدن کره جنوبی به گروه هفت به معنای از دست دادن موقعیت خود به عنوان تنها عضو آسیایی گروه هفت در کنار کشور‌هایی همچون انگلیس، کانادا، فرانسه، آلمان، ایتالیا و آمریکاست.

رئیس‌جمهور آمریکا پیش از این با بیان اینکه گروه هفت در شکل فعلی آن یک گروه بسیار منسوخ از کشور‌هاست، گفته بود نشست سران این گروه که قرار بود اواخر ژوئن برگزار شود، احتمالا تا سپتامبر به تعویق می‌افتد. وی اعلام کرد تصمیم دارد استرالیا، روسیه، کره جنوبی و هند را به نشست سران این گروه دعوت کند.

پیش از این، آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان، دعوت ترامپ برای حضور در نشست گروه هفت را رد کرد. اما دونالد ترامپ و امانوئل مکرون، رئیس جمهور فرانسه، در گفت‌وگویی تلفنی در روز پنجشنبه توافق کردند که نشست سران گروه هفت باید در آینده‌ای نزدیک و به صورت حضوری برگزار شود.

ترامپ در ماه مارس و همزمان با شیوع ویروس کرونا و بسته شدن مرز‌های کشورها، نشست سران گروه هفت را که قرار بود در روز ۱۰ ژوئن (۲۱ خرداد) در آمریکا برگزار شود، لغو کرده بود.