به گزارش افکارنیوز،

تصاویر ماهواره‌ای نشان می‌دهد یک هفته بعد از درگیری مرگبار در مرز هند و چین که در نتیجه آن ۲۰ سرباز هندی کشته شدند، دو طرف در کوه‌های «قره‌قروم» در حال ساخت‌وساز هستند.

اخبار بین الملل-این تصاویر که شرکت تصویربرداری ماهواره‌ای Maxar مستقر در کلرادو آن‌ها را منتشر کرده، فعالیت‌های ساخت‌وساز در امتداد دره رودخانه گالوان مشخص است. این در حالی است پیش از این دیپلمات‌های چینی و هندی گفته بودند فرماندهان نظامی توافق کرده‌اند این منطقه را از حضور نظامی خالی کنند.

بنابر این تصاویر، هندی‌ها دیواری در طرف خود ساخته‌اند و چینی‌ها هم پایگاهی مرزی را در انتهای  جاده‌ای که به یک پایگاه ارتش متصل است و با مرز فاصله دارد، ایجاد کرده‌اند.

کارشناسان معتقدند تفاوت حرف و عمل دو طرف نشان دهنده شکنندگی توافقی است که در پی نزاع اخیر رخ داد. این درگیری خشن‌ترین نزاع بین این دو کشور آسیایی از زمان جنگ سال ۱۹۶۲ بوده است.

پیش از این و همزمان با افزایش پرواز بالگردها و جنگنده‌های چینی در خطوط مرزی با هند، ارتش هند سامانه‌های موشکی متحرک خود را  در منطقه «لاداخ شرقی» مستقر کرد.

به نوشته روزنامه «ایندین نیوز» یک مقام دولت هند روز شنبه در این زمینه گفت: «در گامی تقویت کننده، سامانه‌های موشکی نیروی زمینی و هوایی هند برای مقابله با بالگردها و جنگنده‌های چینی در منطقه مستقر شده‌اند.»

به گفته منابع مطلع، نیروی هوایی چین از جنگنده‌های پیشرفته «سوخو-۳۰» و سایر بمب افکن‌های راهبردی خود در خطوط مرزی با هند استفاده کرده و هند نیز به همین دلیل خواستار دریافت سامانه‌های «اس-۳۰۰ » از روسیه برای تقویت پدافند خود و مقابله با تحرکات هوایی چین شده است.

از آنجایی که دو کشور همسایه هند و چین، یک مرز مشخص ندارند و تنها یک خط کنترل واقعی برای جداسازی دو قلمرو دارند که در سال ۱۹۶۲ بعد از جنگ میان دو کشور ایجاد شد، به همین دلیل در چندین دهه اخیر، درگیری‌های مرزی زیادی بین دو کشور رخ داده است.