به گزارش افکارنیوز،

یک کارشناس امور حقوق بین الملل در پاکستان ماهیت معامله قرن به مدیریت دونالد ترامپ ، را در راستای تحقق رویای اسرائیل بزرگتر در قلب خاورمیانه دانست و گفت: سکوت برخی از حاکمان اسلامی راه را برای ترامپ و نتانیاهو هموار می کند.

اخبار بین الملل-«سعد رسول» حقوقدان ارشد پاکستانی روز دوشنبه در مقاله‌ای با عنوان "معاله قرن چیست" که در روزنامه انگلیسی زبان «نیشن» منتشر شد، افزود: معامله قرن در حقیقت برای تحقق وعده‌های آزادی که به مردم فلسطین داده شده بود، شکست خورده و دیپلماسی آمریکایی‌ها برای حل به اصطلاح این مسئله را نیز به عقب راند. 

وی گفت: معامله قرن ترامپ مربوط به الحاق سرزمین‌های اشغالی توسط اسرائیل است که قرار است ۱۱ تیرماه (اول ژوئیه) اجرا شود اما هدف اصلی آن تحقق رویای صهیونیست‌ها برای اسرائیل بزرگتر در قلب خاورمیانه است و ترامپ با این نقشه، امنیت مورد نیاز اسرائیل را تضمین می‌کند. 

سعد رسول افزود: امروز برخی از کشورهای اسلامی در منطقه که حاکمان ضعیف و ناکارآمدی دارند، تن به سازش با نظم نوین جهانی که توسط قدرت‌های غربی اداره می‌شود، دادند و تلاش‌های بیهوده و ناامیدانه‌ای برای بازپس گیری بیت المقدس انجام دادند که هیچ کدام نتیجه‌ای درپی نداشت. 

وی اظهار داشت: دولت ترامپ در سال ۲۰۱۷ برنامه‌های خود برای انتقال سفارت آمریکا به بیت المقدس آغاز کرد در عین حال بیانیه ترامپ در این خصوص با محکومیت جهانی روبرو شد. 

این کارشناس پاکستانی افزود: واکنش ضعیف جهان اسلام ترامپ را جسورتر کرد و وی پس از ماجرای انتقال سفارت آمریکا به بیت المقدس، طرح معامله قرن را دنبال کرد. در عین حال جامعه جهانی به رغم فشارهای مستمر کاخ سفید حاضر به تسلیم شدن دربرابر ادعای اسرائیل برای الحاق کل سرزمین‌های اشغالی نیست. 

وی عملکرد برخی از حاکمان اسلامی را زیر سوال برد و گفت: واکنش غیرموثر این دسته از رهبران جهان اسلام در برابر معامله قرن نتوانست جلوی پیامدهای آن را بگیرد. 

سعد رسول گفت: حتی در درون دولت ترامپ کسانی هستند که تمایلی برای اجرای معامله قرن ندارند.

این حقوقدان پاکستانی بر مقاومت جهان اسلام در برابر صهیونیست‌ها و جلوگیری از اجرای معامله قرن تاکید کرد و گفت: تاریخ کسانی را که در این وضعیت اضطراری سکوت کرده و یا ادعای بی‌طرفی کنند، هرگز فراموش نخواهد کرد. 

ترامپ سرانجام روز سه‌شنبه ۸ بهمن ماه ۱۳۹۸ همراه با «بنیامین نتانیاهو» نخست وزیر رژیم صهیونیستی در کاخ سفید حاضر شد و با رونمایی از «معامله قرن» اعلام کرد که این طرح، شهر قدس را پایتخت یکپارچه رژیم صهیونیستی می‌داند و به جای آن پیشنهاد تشکیل پایتخت فلسطین را در یکی از روستاهای نزدیک قدس اشغالی مطرح می‌کند. 

معامله قرن همچنین شهرک‌های صهیونیستنشین در کرانه باختری و بخش‌های دیگر این منطقه را به سرزمین‌های اشغالی الحاق می‌کند و حق بازگشت آوارگان به سرزمین مادری خود را سلب و بر اسکان دایم آنان در کشورهایی مانند اردن، سوریه و لبنان تاکید می‌کند. 

این طرح ضد فلسطینی بلافاصله با مخالفت‌های شدید کشورهای عربی، اسلامی، سازمان‌های منطقه‌ای و جهانی از جمله اتحادیه اروپا و بسیاری از کشورهای جهان روبه رو شد.