به گزارش افکارنیوز،

در سال ۲۰۱۹ مجموع مبادلات تجاری چین و اتحادیه اروپا ۵۶۰ میلیارد دلار بود که این رقم ۱۶۴ میلیارد دلار به نفع چینی‌ها بوده است.

اخبار بین الملل- دو طرف مدت‌هاست که روی بستن یک توافق جامع در زمینه سرمایه‌گذاری کار می‌کنند و هدف از این توافق ایجاد فرصت‌های جدید برای اروپایی‌ها در چین است.

والدیس دومبروفسکیس، معاون سیاست اقتصادی کمیسیون اروپایی، می‌گوید البته حدود ۵ سال است که این روند جریان دارد و حالا مذاکرات دو طرف به خاطر سخت‌گیری چینی‌ها وارد یک فاز بحرانی شده است.

بروکسل قصد دارد در صورتی که چینی‌ها فضای بیشتری برای حضور شرکتهای اروپایی در بازار این شرکت فراهم نکنند محدودیت‌های جدیدی را بر سرمایه‌گذاری شرکت‌های چینی در این اتحادیه فراهم کنند.

وی با بیان اینکه موانع جدی در ورود شرکت‌های اروپایی به چین وجود دارد تاکید کرد هنوز مشکلات جدی بین چین و اروپا وجود دارد که باید قبل از امضای توافقنامه سرمایه گذاری بین دو طرف حل شود.

پیشتر انتظار می‌رفت که مذاکرات اروپا و چین در ماه سپتامبر سال گذشته به پایان برسد.

هفته گذشته سابین ویاند، دبیر سیاست تجاری کمیسیون اروپایی گفته بود که امیدوار است تا ماه جولای شاهد کمی شفافیت بیشتر نسبت به اوضاع توافق با چین باشیم.

چند روز پیش به صورت ویدئو کنفرانس نشستی بین مقامات چین و اتحادیه اروپا برگزار شد اما نتوانست به صدور بیانیه مشترک منجر شود.

سرمایه‌گذاری مستقیم چین در اتحادیه اروپا از صد میلیارد دلار در سال ۲۰۱۸ به ۱۹ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۹ سقوط کرده است که دلیل آن اعمال محدودیت ‌بیشتر در خروج سرمایه از سوی دولت چین، کاهش نقدینگی و افزایش مناقشات ژئوپلیتیک بین چین و اتحادیه اروپا بودند.