به گزارش افکارنیوز،

هایکو ماس، وزیر امور خارجه آلمان، در آستانه به دست گرفتن ریاست یک ماهه شورای امنیت سازمان ملل از سوی این کشور از ناکارآمد شدن این شورا انتقاد کرد.

اخبار بین الملل- ماس امروز در این خصوص گفت حتی در مسائل و موضوعات مهم مانند درگیری‌ها در سوریه و یا همه گیری کرونا شورای امنیت به دلیل اختلاف نظر‌ها و تنش‌های زیادی که میان اعضای دائمی آن وجود دارد، نمی‌تواند به یک جمع بندی مشترک برسد.

وزیر امور خارجه آلمان توضیح داد «این نمونه دیگری از شورای امنیت است که در آستانه فلج شدن است. در بحران‌های عمده کنونی مانند سوریه و کووید-۱۹ شورای امنیت دیگر نمی‌تواند خواسته‌هایی که از آن انتظار می‌رود را برآورده سازد.» او در ادامه اضافه کرد «یک خود انسدادی دائمی وجود دارد. گاهی اوقات از طرف یکی از اعضای دائم و گاهی از طرف دیگر.»

ماس در ادامه صحبت‌هایش از آمریکا و چین خواست تا اختلافات خود را کنار بگذارند و تاکید کرد سکوت شورای امنیت در میان همه‌گیری بیماری کرونا اصلا قابل پذیرش نیست. او گفت «می‌خواهیم بار دیگر تلاش کنیم تا به یک موضع مشترک در مورد همه گیری کرونا برسیم.»

این سخنان ماس در حالی بیان می‌شود که دو کشور آمریکا و چین بر سر منشاء ویروس کرونا اختلافات زیادی دارند. آمریکا و به ویژه ترامپ پکن را متهم می‌کند اطلاعات درستی درباره این ویروس در اوایل شیوع آن در اختیار سازمان جهانی بهداشت قرار نداده و دست به پنهان کاری زده است. چین ضمن رد این اتهامات اعلام کرده آماده هرگونه همکاری با این سازمان در زمینه یافتن منشاء کووید-۱۹ است.