به گزارش افکارنیوز،

ماهاتیر محمد، نخست وزیر پیشین مالزی در مصاحبه با شبکه «المیادین» اعلام کرد که کشورش عادی‌سازی روابط با رژیم صهیونیستی را نمی‌پذیرد و اعلام قدس به عنوان پایتخت فلسطین اشغالی اقدامی غیرقانونی است و مبارزه با این رژیم باید ادامه پیدا کند.

اخبار بین الملل-وی گفت: مسئله فلسطین باید از طریق مذاکرات حل شود، اما آنچه اسرائیل انجام می‌دهد با قانون بین‌الملل در تعارض است، سازمان ملل با تمامی اعضایش باید این مسئله را به دادگاه بین‌المللی ببرد تا مشخص شود که اسرائیل برحق است یا خطاکار.

ماهاتیر محمد درباره اعلام قدس به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی گفت: این اقدام رفتاری غیرقانونی است که با قانون بین‌المللی و تمام قوانین در تعارض است؛ در هیچ جایی کسی نمی‌تواند بر اراضی دیگری مسلط شود و ادعا کند که ملک اوست.

او تاکید کرد: تمام اسرائیل از طریق تسلط بر اراضی فلسطینی بنا شده است.

مبارزه با رژیم صهیونیستی طولانی خواهد بود

نخست‌وزیر پیشین مالزی افزود: به «یاسر عرفات» گفتم که مبارزه طولانی خواهد بود و شایسته است که این مبارزه را ادامه دهید نه تنها در سطح مادی و نظامی از طریق جنگ خیابانی بلکه از مسیر‌های دیپلماتیک هم باید ادامه پیدا کند.

وی تاکید کرد: مالزی هرگز به سوی عادی‌سازی روابط با رژیم صهیونیستی نمی‌رود و از ابتدای امر، اسرائیل را به رسمیت نشناختیم. تاکنون نیز میان ما و اسرائیل هیچ رابطه دیپلماتیکی وجود نداشته است و همیشه برقراری رابطه با آن را محکوم کرده‌ایم، اما متاسفانه برخی کشور‌ها سیاست‌های متفاوتی در پیش گرفته‌اند.

دموکراسی واقعی در آمریکا وجود ندارد

محمد درباره سیاست تبعیض نژادی علیه سیاهپوستان در آمریکا گفت: دموکراسی واقعی در آمریکا وجود ندارد بلکه آمریکا کشوری بسیار غیر منصف و ناعادل در قبال سیاهپوستان است. ما باید از سیاهپوستان حمایت کنیم، زیرا از این طریق می‌توانیم نشان دهیم که جامعه آمریکایی در قبال ملت خود عادل و منصف نیست.

برخی کشور‌های بزرگ به دنبال ایجاد بی‌ثباتی در کشور‌های اسلامی هستند

وی در خصوص تلاش برخی برای ایجاد درگیری میان شیعه و سنی گفت: برخی می‌خواهند اهل سنت با برادران شیعه خود بجنگند ما این را می‌دانیم، اما نیازی به پیروی از آن نیست. برخی کشور‌های بزرگ به دنبال ایجاد بی‌ثباتی در کشور‌های اسلامی هستند تا موفق به توسعه و افزایش قدرت نشویم.

مقررات چین برای مقابله با این کرونا ستودنی است

نخست وزیر پیشین مالزی درخصوص مبارزه با ویروس کرونا گفت: مالزی با چین در برخی آزمایش‌ها همکاری می‌کند. شرایط و مقررات چین برای مقابله با این بیماری ستودنی است برخلاف برخی کشور‌ها که به بهانه آزادی، رفت‌وآمد شهروندان را کنترل نکردند و این بیماری به شکل وسیعی در میان آن‌ها منتشر شد همانگونه که وضع کنونی آمریکا و برزیل این چنین است.