به گزارش افکارنیوز،

«هایکو ماس»، وزیر خارجه آلمان امروز (چهارشنبه) به اظهار نظر در مورد قانون امنیت ملی پکن پرداخت.

اخبار بین الملل-ماس گفته اتحادیه اروپا سریعاً باید «موضع محکمی» در مورد قانون امنیتی جدید پکن اتخاذ کند.

وی در مصاحبه با شبکه تلویزیونی «زد دی اِف» آلمان در این باره گفت: «معرفی قانون جدید امنیت ملی در هنگ‌کنگ بر روابط چین و اروپا تأثیر خواهد گذاشت.»

وزیر خارجه آلمان در صحبت‌های خود مدعی شد: «اتفاقی که در آنجا (هنگ‌کنگ) رخ می‌دهد بسیار نگران کننده است؛ زیرا ما بر این باور هستیم که استقلال هنگ‌کنگ در حال از بین رفتن است.»

ماس ضمن درخواست از اتحادیه اروپا برای اتخاذ اقدامات متقابل نسبت به این قانون گفت: «اتحادیه اروپا باید یک موضع محکم در این باره بگیرد. تنها کشورهای عضو اتحادیه اروپا نیستند که اینجا مورد سؤال قرار می‌گیرند. اروپا به عنوان "یک واحد کل" اهمیت لازم را دارد.»

مقامات ارشد اتحادیه اروپا نیز روز گذشته اعلام کردند در حال آماده‌سازی پاسخی هماهنگ به قانون امنیتی جدید چین در ارتباط با هنگ‌کنگ هستند.

«اورسولا فن در لاین» رئیس کمیسیون اروپا بعد از نشست اتحادیه اروپا و کره جنوبی به خبرنگاران گفت این اتحادیه به طور مداوم درباره پیامدهای بسیار منفی این قانون از جمله تاثیر آن بر اعتماد تجاری، وجهه چین و برداشت عمومی در هنگ‌کنگ و در سطح بین‌المللی هشدار داده بود.

وی افزود اتحادیه اروپا اکنون به دقت در حال ارزیابی گام‌های بعدی است. «چارلز میشل»، رئیس شورای اروپا هم در این خصوص گفت این پاسخ نیازمند هماهنگی بالا بین همه کشورهای عضو است.