به گزارش افکارنیوز،

«ژان ایو لودریان» وزیر خارجه فرانسه به رژیم صهیونیستی درباره پیشبرد طرح اشغالگرانه الحاق کرانه باختری به سرزمین های اشغالی هشدار داد.

اخبار بین الملل-وزیر خارجه فرانسه در این خصوص گفت: الحاق کرانه باختری نقض حقوق بین الملل بوده و تبعاتی را نیز با خود به همراه خواهد داشت. این طرح پارامترهای حل و فصل منازعات (در سرزمین های اشغالی) را با چالش مواجه می کند.

وی که در نشست پارلمان کشورش سخن می گفت، در این خصوص اضافه کرد: تصمیم به الحاق بدون تبعات نخواهد بود و بر این اساس ما در حال بررسی گزینه های مختلفی در سطح ملی با همکاهنگی شرکای اروپائی خود هستیم.

این در حالیست که «میشل باشله» کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل پیشتر با صدور بیانیه‌ای، طرح رژیم صهیونیستی برای الحاق بخش‌هایی از کرانه باختری به اراضی اشغالی را «غیرقانونی» دانست و از تل آویو خواست تا آن را متوقف کند.

کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل در این خصوص گفت: اسرائیل باید با در نظر گرفتن درخواست‌ های مقامات خود و دیگر کشورها از این راه خطرناک بازگردد. برنامه الحاق صدمات زیادی را به روند صلح وارد می‌کند و شرایط فلسطینیان ساکن در آن مناطق از حیث دسترسی به آموزش و بهداشت را نیز سخت‌تر خواهد کرد.

از سوی دیگر، بیش از هزار قانون‌گذار اروپائی نیز چندی پیش از سران اتحادیه اروپا خواستند تا در خصوص ممانعت از الحاق کرنه باختری به سرزمین های اشغالی مداخله کنند. هزار و ۸۰ قانون‌گذاران مذکور از ۲۵ کشور مختلف اروپائی چهارشنبه گذشته با انتشار نامه‌ای سرگشاده در جراید و ارسال آن به وزرای امور خارجه کشورهای متبوع خود در خصوص تأثیر این اقدام بر روابط بین‌الملل ابراز نگرانی کردند.

در بخشی از این نامه آمده بود: چنین اقدامی برای چشم‌انداز صلح (سازش) میان اسرائیل و فلسطین مهلک به شمار می آید. طرح ترامپ به نحو تأسف برانگیزی با اصول و مؤلفه‌ های مورد توافق در سطح بین‌المللی در تناقض است. اروپا باید برای کنار هم قرار دادن بازیگران بین‌المللی جهت جلوگیری از الحاق (کرانه باختری) نقش رهبر را ایفا کند.

شایان ذکراست، «بنیامین نتانیاهو» نخست‌وزیر رژیم اشغالگر قدس چندی پیش در ادامه تلاش برای ترمیم وجهه مخدوش در میان شهرک‌نشینان صهیونیست به ویژه در پرونده‌های فساد مالی‌اش در سخنانی موعد اشغال کرانه باختری را رسانه‌ای کرد؛ اما علیرغم وعده اول جولای (امروز) نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی در این خصوص؛ گزارش ها از تعویق آن حکایت دارد.