به گزارش افکارنیوز،

گزارش منتشر شده از سوی مرکز پژوهشی «الزیتونه» نشان می دهد که رژیم صهیونیستی در خصوص فروش سلاح به رژیم های دیکتاتوری و تجهیزات جاسوسی به کشورهای عربی برای جاسوسی کردن از فعالان حقوق بشر در کنار پولشویی پیشتاز است.

اخبار بین المللی - مرکز پژوهشی الزیتونه یک مرکز مستقل در بیروت است که در سال ۲۰۰۴ تأسیس شده و در خصوص مسائل مربوط به جهان عرب و اسلام به ویژه مسأله فلسطین پژوهش می کند.

در این گزارش آمده است که متأسفانه برخی کشورهای عربی و نهادهای سیاسی عربی اقدام به خرید سلاح از رژیم صهیونیستی می کنند. این مسأله اجرای گفتگو میان گروه های مقاومت فلسطین و طرفهای سیاسی عربی را برای مقابله با چنین اقداماتی بیش از پیش ضروری می کند.

بر اساس این گزارش، رژیم صهیونیستی اقدام به مسلح کردن جنبش های جدایی طلب در سودان جنوبی کرده و سودانی ها واکنش خیلی جدی به این اقدامات نشان نداده اند.

در این گزارش با اشاره به اقدامات هسته ای رژیم صهیونیستی نوشته شده که لازم است، پژوهش های عربی در خصوص خطرات برنامه هسته ای رژیم صهیونیستی علیه خاورمیانه مجددا از سر گرفته شود. این پژوهشها باید با محوریت تلاش صهیونیستها در زمینه تولید سلاح های شیمیایی و میکروبی صورت پذیرد.

بر اساس این گزارش، رژیم صهیونیستی هیچ کدام از توافقنامه های مربوط به منع گسترش تسلیحات هسته ای یا بیولوژیکی یا شیمیایی را امضا نکرده است. مسأله قابل توجه آنکه، این سلاح ها به دست رژیم های دیکتاتور و ناقض حقوق بشر می رسد. علاوه بر آن، رژیم صهیونیستی از طریق ارسال این سلاح ها تلاش دارد از جنگ های داخلی و درگیری ها بر سر قدرت حمایت کند.

در این گزارش آمده است: ما شاهد روند پولشویی و جاسوسی همراه با فروش این سلاح ها به صورت کلی هستیم؛ مسأله ای که گزارش های هیأت های بین المللی و پژوهشهای آکادمیک بر آنها صحه می گذارند. اسرائیل حتی توافقنامه تجارت سلاح را که از سوی ۸۲ کشور در سال ۲۰۱۲ تأیید شد را امضا نکرد؛ چرا که مسائل انسانی و موضوعات مربوط به حقوق بشر را مانعی بر سر معاملات تسلیحاتی خود می داند.

در ادامه این گزارش نوشته شده است که رژیم صهیونیستی با شرکت های امنیتی در راستای انتقال سلاح به صورت مخفیانه همکاری می کند. تکنولوژی های مربوط به جاسوسی نیز یکی دیگر از مسائل مورد توجه در این حوزه است به طوری که شرکت ان اس او « NSO Group Technologies » یکی از شرکت های جاسوسی صهیونیستی است که از برنامه های آن برای جاسوسی کردن از فعالان حقوق بشر و خبرنگاران در سراسر جهان استفاده می شود. از برنامه های جاسوسی این شرکت برای ترور جمال خاشقجی فعال سعودی منتقد نظام عربستان نیز استفاده شده است.

بر اساس این گزارش، برنامه های شرکت اسرائیلی فوق، به امارات، مراکش، بحرین و عربستان فروخته شده است.