ام اس ان بی سی در باره بی برنامه بودن کاخ سفید در رابطه با مبارزه علیه کرونا با کارشناسان  آمریکایی صحبت کرد.

اخبار بین الملل-مجری این برنامه تاکید کرد که  رئیس جمهور آمریکا مسئول حفظ جان مردم است و باید در این باره با فرمانداران برنامه ریزی انجام دهد، در خصوص تست کردن، ردیابی افرادی که بیمار شده اند و انتقال تجهیزات برای ایالت‌هایی که به آن‌ها نیاز دارند و در شرایط بحرانی هستند هم به برنامه دقیقی نیاز دارند. ما هیچ یک از این اقدامات را در آمریکا مشاهده نمی‌کنیم. فرماندار تگزاس در نهایت به این نتیجه رسید که ماسک برای ما خوب است.

دکتر پیتر هاتس کارشناس دانشکده پزشکی بایلور در پاسخ به صحبت‌های مجری برنامه عنوان کرد: ما شاهد افزایش موارد ابتلا به کووید-۱۹ در آمریکا و به ویژه در ایالت‌های جنوبی آن هستیم. در هفته گذشته ۴۰ هزار مورد جدید داشتیم. این پنج تا ده هزار مورد بیشتر از اوج شیوع کرونا در ماه آوریل است.

او تاکید کرد که این آمار رو به افزایش است و دکتر فائوچی هشدار داد با روند کنونی به روزانه ۱۰۰ هزار مورد جدید ابتلا به کرونا می‌رسیم. اگر به وضعیت تگزاس، آریزونا و فلوریدا نگاه کنید، می‌بینید که ما همین حالا به شرایط بحرانی رسیده ایم، آمار در این ایالت‌ها به سرعت رو به افزایش است. تعداد افرادی که در بیمارستان بستری می‌شوند و تعداد آمار افرادی که تست آن‌ها مثبت می‌شود، رو به افزایش است. ما با یک بحران سلامت عمومی وحشتناک روبرو هستیم؛ و این در حالی است که به نظر می‌رسد هیچ نقشه راه ملی و فدرال برای مقابله با آن وجود ندارد.

دکتر پیتر هاتس ادامه داد:وقتی به پیام‌هایی که از کاخ سفید بیرون می‌آید نگاه کنید، می‌بینید که حتی اذعان ندارند که ما با مشکلی جدی مواجه هستیم. فقط فرافکنی و تلاش برای مقصر خواندن چین وجود دارد. ما باید اقدامات جدی اتخاذ کنیم تا این روند را تغییر دهیم. در غیر این صورت موارد بستری شدن افراد به علت کرونا همچنان رو به افزایش خواهد بود.

مجری برنامه پرسید: آیا کشوری در جهان هست که بدون توسل به راهکار‌هایی مثل اجباری کردن ماسک و تست و ردیابی بیماران موفق شده باشد نمودار آمار مبتلایان را تغییر داده باشد؟

کارشناس دانشکده پزشکی بایلور نیز در جواب عنوان کرد: نه من چنین موردی را نمی‌شناسم. باید سی دی سی [مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها] پیشاهنگ باشد و به فرمانداران آمریکا بگوید که چه اقداماتی باید انجام دهند. ما اکنون به یک دستورالعمل فدرال نیاز داریم. ما باید به اقداماتی نظیر اعمال محدودیت‌های اجتماعی و رفت و آمد برگردیم تا از وخیم‌تر شدن اوضاع جلوگیری کنیم.

مجری گفت:  ما در آمریکا نه تنها این اقدامات را نداریم، حتی دونالد ترامپ، رئیس جمهور و معاون او به نظر می‌رسد حاضر نیستند از مردان و زنانی محافظت کنند که گارد محافظ آن‌ها به شمار می‌روند. گزارش واشنگتن پست نشان داد شماری از آن‌ها در تجمعی که برای سخنرانی مایک پنس در آریزونا وجود داشت، به کرونا مبتلا شده اند. واکنش سرویس مخفی به این خبر چه بوده است؟

دکتر پیتر هاتس نیز با تایید صحبت‌های مجری برنامه افزود: آن‌ها در وضعیت سختی گرفتار شده اند. از یک سو نمی‌توانند از دستور مافوق خود که در اینجا رئیس جمهور و معاون رئیس جمهور است سرپیچی کنند و اکنون بدون اینکه ضرورتی داشته باشد، رئیس جمهور آمریکا و معاون او آن‌ها را در موقعیت خطرناکی قرار داده اند. ما در شرایط جنگی یا بحران امنیتی نیستیم.

او ادامه داد: موضوع یک گردهمایی عمومی است با این کار زندگی این افراد و خانواده‌های آن‌ها به خطر می‌افتد. در تالسا ماموران سرویس مخفی کرونا گرفتند بعد ماموران در آریزونا کرونا گرفتند.