به گزارش افکارنیوز،

«هوان جینگ» رئیس یک موسسه مطالعات بین المللی و منطقه‌ای در پکن، روز یکشنبه گفت، مرزهای هند و چین توسط انگلیسی‌ها طراحی شده و به محلی برای مناقشه تبدیل شده‌اند.

اخبار بین الملل-جینگ گفت: «روشن است که چین خواستار روابطی با ثبات با هند است. نخست‌وزیر [هند]، [نارندرا] مودی به‌طور واضح گفته است که به هیچ بخشی از قلمرو هند تجاوز صورت نگرفته است. این چیزی است که مودی گفت.

وی افزود: «ستحکامات مرزی چین در مرز دو کشور سال‌ها است که پابرجا هستند و این چیز جدیدی نیست. این هند است که چهل یا پنجاه استحکامات مرزی را ساخته است. این هندی‌ها بودند که از مرز عبور کردند و تمام جهان این را می‌داند. هند داستان خود را روایت می‌کند اما لزوماً حقیقت ندارد».

این کارشناس چینی در ادامه گفت:‌ «مشکل مرزی هند و چین مسئله ساده‌ای نیست. بلکه مسئله حق حاکمیت هر دو ملت مطرح است زیرا این مرزها را نه چینی‌ها و نه هندی‌ها طراحی کرده‌اند بلکه بریتانیایی‌ها آن را ایجاد کرده‌اند. بنابراین هردو طرف درک می‌کنند که باید با احتیاط بالایی به مسائل مرزی رسیدگی کنند».

به‌طور کلی اغلب مرزهایی که انگلیس در طراحی آن‌ها دست داشته‌ است همواره به محلی برای مناقشات مرزی مبدل شده است.

دو کشور همسایه هند و چین، یک مرز مشخص ندارند و تنها یک خط کنترل واقعی برای جداسازی دو قلمرو دارند که در سال ۱۹۶۲ بعد از جنگ میان دو کشور ایجاد شد، به همین دلیل در چندین دهه اخیر، درگیری‌های مرزی زیادی بین دو کشور رخ داده است.

اواسط ژوئن امسال ارتش چین و هند در دره «گالوان» در مرز مشترک با یکدیگر درگیر شدند که در نتیجه آن ۲۰ سرباز هندی کشته شدند.  

چین سربازان هندی را به تعدی به خط کنترل واقعی در مرز متهم کرد و از طرف دیگر هند گفت که چین در تلاشی یک‌طرفه به دنبال تغییر محدوده این مرز توافق شده بوده است.

در پی این درگیری، چین و هند به سرعت وارد مذاکره شدند و دو روز بعد از درگیری وزارت خارجه چین موقعیت در این منطقه را باثبات و تحت کنترل اعلام کرد.

دیروز دوشنبه هم دو طرف مذاکراتی را در سطح فرماندهان نظامی انجام دادند که در آن توافق کردند منطقه درگیری را از حضور نظامی خالی کنند.

به گفته منابع مطلع، نیروی هوایی چین از جنگنده‌های پیشرفته «سوخو-۳۰» و سایر بمب افکن‌های راهبردی خود در خطوط مرزی با هند استفاده کرده و هند نیز به همین دلیل خواستار دریافت سامانه‌های «اس-۳۰۰ » از روسیه برای تقویت پدافند خود و مقابله با تحرکات هوایی چین شده است.

همچنین وزارت دفاع هند روز پنجشنبه با بی‌اعتنایی به تهدیدهای آمریکا، موافقت خود با قرارداد خرید ۳۳ فروند جنگنده از روسیه را اعلام کرد.این جنگنده‌ها شامل ۱۲ فروند «سوخو ۳۰» و ۲۱ فروند «میگ ۲۹» هستند و ارزش کلی آن‌ها ۲.۴۳ میلیارد دلار برآورد شده است. همچنین این قرارداد، به‌روز رسانی ۵۹ هواپیمای جنگی هند و خرید موشک‌های هوا به هوا را نیز شامل می‌شود.