به گزارش افکارنیوز،

«عبدالمجید تبون»، رئیس‌جمهور الجزایر گفته که انتظار دارد «امانوئل ماکرون»، رئیس‌جمهور فرانسه به خاطر اشغال استعمار‌گرانه این کشور آفریقایی در گذشته معذرت خواهی کند. 

اخبار بین الملل-تبون در این مصاحبه همچنین ابراز امیدواری کرد که همتای فرانسوی او بر اساس دلجویی گذشته خود از این کشور، این اقدام را انجام دهد.  

وی در این مصاحبه عنوان کرد: «ما قبلاً عذر‌خواهی‌های نیمه‌کاره دیده‌ایم، قدم بعدی لازم است. ما منتظر آن هستیم.» 

رئیس‌جمهور الجزایر افزود: «من بر این باورم که با رئیس‌جمهور ماکرون می‌توانیم در روند دلجویی [از ما] پیش برویم. او مرد صادقی است که می‌خواهد این موقعیت را بهتر کند.» 

تبون همچنین گفت: «این اقدام از سوی فرانسه، کاهش تنش‌ها را ممکن می‌سازد و جوی آرام‌تر را برای روابط فرهنگی و اقتصادی (بین دو کشور) ایجاد می‌کند؛ به خصوص برای بیش از شش میلیون الجزایری که در فرانسه زندگی می‌کنند.» 

امانوئل ماکرون در دسامبر سال ۲۰۱۹ ضمن اشاره به اینکه استعمار‌گرایی (فرانسه) یک اشتباه بزرگ بود خواستار رد شدن از گذشته شد.  

وی همچنین در جریان کمپین انتخابات ریاست جمهوری فرانسه، استعمار الجزایر توسط کشور خود را جنایتی علیه بشریت دانست.  

نگاه دوباره جهان به میراث استعمارگری در پی کشته شدن جورج فلوید، سیاهپوست آمریکایی به دست مأمور پلیس سفیدپوست این کشور و اعتراضات گسترده جهانی به وجود آمد.

حکومت استعماری ۱۳۲ ساله فرانسه بر الجزایر و هشت سال جنگ وحشیانه که به این استعمار پایان داد، میراثی از روابط پر تنش را بین دو کشور برجای گذاشته است.

تنش‌های به وجود آمده بین دو کشور روز جمعه پس از آن شدت گرفت که الجزایر جمجمه ۲۴ نفر از نیروهای مقاومت که در دوران استعمار سر از بدن‌هایشان جدا شده بود را دریافت کرد.

تابوت بازمانده‌های این نیرو‌ها به کاخ فرهنگ «مفدی زکریا» منتقل شد‌ند و روز گذشته (شنبه) مردم الجزایر با آنها وداع کردند.

این جمجمه‌ها روز یکشنبه (امروز) قرار است در پنجاه و هشتمین سالگرد استقلال الجزایر دفن شوند.  


عزاداری یک زن الجزایری روی یکی از تابوت‌های پوشیده از پرچم ملی الجزایر / چهارم ژوئیه ۲۰۲۰، کاخ فرهنگ «مفدی زکریا»


انتقال تابوت‌های حاوی بقایای ۲۴ نیروی مقاومت الجزایر به کاخ فرهنگ «مفدی زکریا»

عبدالمجید تبون و دیگر مقامات ارشد این کشور در فرودگاه از این نیروهای مقاومت استقبال کردند. در مراسم استقبال رئیس ستاد کل ارتش، رئیس شورای مردمی ملی، فرمانده گارد ریاست جمهوری، نخست وزیر و وزرای دولت و دیگر چهره‌های برجسته حضور داشتند.