پس از آن که انگلیس برخی از مقامات روسیه را به ادعای دست داشتن در مرگ سرگئی مگنیتسکی، وکیل و بازرس یک دفتر حقوقی، تحریم کرد، مسکو تهدید کرد اقدام لندن را تلافی خواهد کرد.

اخبار بین الملل-بر این اساس، سفارت روسیه در لندن در بیانیه‌ای بدون ارائه توضیحات بیشتر اعلام کرد: "طرف روس حق خود را برای اتخاذ اقدامات تلافی جویانه در ارتباط با تصمیم خصمانه انگلیس محفوظ می‌داند".

در این بیانیه اعلام شد: مسکو به ویژه از تحریم مدیران ارشد کمیته تحقیق روسیه و دفتر دادستانی کل و قضات به خشم آمده است.

این سفارتخانه افزود: "در روسیه، بازرسان، دادستان‌ها و قضات مسئولیت‌های خود را مستقل از مقامات اجرایی انجام می‌دهند و فقط براساس قانون عمل می‌کنند".

انگلیس در نخستین مورد هدف قرار دادن افرادی که متهم به نقض حقوق بشر هستند (در دوران پس از خروج از اتحادیه اروپا - پسابرگزیت)، ۲۵ مقام روس از جمله الکساندر باستریکین، رئیس کمیته قدرتمند تحقیقات را که به طور مستقیم به ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه گزارش می‌دهد، تحریم کرد.

مگنیتسکی، مشاور مالیاتی ویلیام براودر سرمایه دار انگلیسی، سال ۲۰۰۹ پس از متهم کردن مقامات روس به کلاهبرداری مالیاتی ۲۳۰ میلیون دلاری، در زندان بر اثر بیماری نامعلومی جان باخت. مسکو این اتهامات را رد کرده است.

براودر در توییتر با قدردانی از دومینیک راب، وزیر امور خارجه انگلیس به علت اعلام تحریم ها، آن را یک "نقطه عطف بزرگ" خواند. انگلیس همچنین شماری از افراد از عربستان سعودی و کره شمالی را نیز تحریم کرده است.