به گزارش افکارنیوز،

یک منبع نظامی از تروریستهای معارض سوری از تجاوزات جدید نظامیان ترکیه و تروریستهای همپیمان آنان در شمال غرب سوریه خبر داد.

اخبار بین الملل-این منبع به روزنامه فرامنطقه‌ای «العربی الجدید» گفت که « ارتش ترکیه شامگاه دوشنبه تجهیزات نظامی جدیدی وارد ریف ادلب کرد».

وی خبر داد که نظامیان ترکیه همچنین در ارتفاعات «الشیخ تمام» واقع در شهرک «بیلون» در جنوب ادلب، یک مقر نظامی جدید احداث کردند.

الشیخ تمام پس از ارتفاعات «النبی ایوب» دومین نقطه مرتفع در سلسله جبال، «جبل الزاویه» است. این ارتفاعات در جنوب مسیر بین‌المللی «حلب-لاذقیه» موسوم به «ام-4» قرار دارد.

منابع معارض دیگر به العربی الجدید گفتند، نظامیان ترکیه پیش از این، یک مقر نظامی کوچک در ارتفاعات الشیخ تمام احداث کرده بود، «ولی شب گذشته آن را گسترش دادند و تجهیزات نظامی زیادی وارد آن کردند».

این منابع خبر دادند که حدود 25 خودروی نظامی، توپ، موشک‌انداز و تجهیزات مهندسی وارد این مقر شده و « احتمالا این مسئله به خاطر این است که نظامیان ترکیه قصد دارند برای مدت زمان طولانی، در این مقر راهبردی حضور داشته باشند».

ترکیه پیش از این، مواضع خود را در شمال ام-4 تقویت می‌کرد، ولی این بار، این مقر را در جنوب ام-4 احداث کرده است. این مقر حدود 15 کیلومتر با شهر «معره النعمان» فاصله دارد و در 15 کیلومتری شمال شهر «کفرنبل» واقع شده است. کفر نبل، بزرگترین شهر در منطقه جبل الزاویه است که تحت کنترل ارتش سوریه قرار دارد.

این اقدامات ترکیه که ناقض حاکمیت سوریه نیز است، باعث خشم شمار زیادی از ساکنان استان ادلب شده است و بارها این افراد، اعتراض خود را به حضور غیر قانونی نظامیان و تروریستهای وابسته به ترکیه نشان داده‌اند.

در همین ارتباط، شمار زیادی از اهالی روستاها و شهرک‌های استان ادلب پنجم خرداد ماه گذشته، با برگزاری تجمعی، از ترکیه و تروریست‌های همسو با این کشور خواستند تا مانع بازگشتشان به خانه‌های خود نشوند.

این تجمع با عنوان «طوفان بازگشت» در جاده ادلب به «سرمین» برگزار شد و ضمن آن معترضان علیه عناصر هیئه تحریر الشام (جبهة النصره سابق) نیز شعار دادند.

«حسین القاسم» یکی از افراد شرکت کننده در این تجمع گفت که عقیده دارد توافق میان روسیه و ترکیه در خصوص ادلب، موضوع آوارگان را مسکوت گذاشته و به آن نپرداخته است. او از ترکیه خواست تا با اجرای هرچه سریعتر توافقات سوچی و آستانه، مقدمات بازگشت آوارگان به خانه‌های خود را فراهم کند.

در دو ماه گذشته بسیاری از مناطق استان ادلب شاهد اعتراضات مردمی به اقدامات عناصر تروریستی «هیئه تحریرالشام» (جبهة النصره سابق) بود.