به گزارش افکارنیوز،

منابع آگاه از رایزنی‌ها تحت رهبری مصر و با هماهنگی پارلمان طبرق در شرق لیبی به ریاست «عقیله صالح» درباره امضای توافقنامه دریایی سه‌جانبه در مرزهای اقتصادی مصر، لیبی و رژیم صهیونیستی در دریای مدیترانه خبر می‌دهند.

اخبار بین الملل-این رایزنی‌ها که با هدایت مصر انجام می‌شود از مارس گذشته آغاز شده و هدف از آن، بستن راه به روی توافق‌نامه امضا شده میان ترکیه و دولت وفاق ملی لیبی درباره ترسیم مرزهای آبی و بهره‌برداری از گاز در دریای مدیترانه است.

بنا بر این گزارش، توافق‌نامه مذکور خشم بسیاری از نیروهای منطقه‌ای و بین‌المللی از جمله فرانسه، مصر، یونان و رژیم صهیونیستی را برانگیخت. به ویژه که یک مانع بر سر راه توافق شش گانه میان اسرائیل، مصر، یونان، قبرس، اردن و تشکیلات خودگردان فلسطین به شمار می‌آید. توافقی که مصر امید داشت بر اساس آن به یک مرکز انرژی منطقه‌ای تبدیل شود و با پمپاژ گاز از پنج کشور دیگر، آن را به اروپا انتقال دهد.

به گفته منابع آگاه، رایزنی‌ها برای توافق سه‌جانبه میان شرق لیبی، مصر و اسرائیل پس از اطلاع قاهره از تلاش‌های تل‌آویو برای امضای یک توافق جداگانه با آنکارا درباره مناطق گازی در مدیترانه آغاز شد. زیرا توافق جدید ترکیه با دولت وفاق ملی، مانعی بر سر راه توافق سه جانبه امضا شده میان اسرائیل و یونان و قبرس بود. 

در ادامه این یادداشت آمده است: گفتنی است در ژانویه گذشته، مصر، اسرائیل، یونان، قبرس، اردن ، فلسطین و ایتالیا توافقی برای ایجاد یک سازمان منطقه‌ای گاز در مدیترانه امضا کرده بودند و در پی آن، دولت اسرائیل با قبرس و یونان توافق‌نامه‌ای جنجالی برای ایجاد خط لوله‌ در زیر دریای مدیترانه برای صادرات گاز به اروپا امضا کرد که قاهره آن را تهدیدی برای رویای خود مبنی بر تبدیل شده به یک مرکز گازی در منطقه می‌دانست.

توافقنامه گازی شرق مدیترانه موسوم به «ایست‌مد» (EastMed) در ماه ژانویه در آتن امضا شد  و بر اساس آن قرار شد، گاز استخراجی از منطقه جنوب شرقی دریای مدیترانه با خط لوله زیر دریایی به قاره اروپا منتقل شود. رهبران سه کشور تاکید کردند که پروژه استخراج و انتقال گاز دریای مدیترانه «تهدید» علیه هیچ کشور ثالثی نیست؛ اما به اعتقاد کارشناسان این توافق به ضرر  ترکیه، رقیب هر سه کشور امضا کننده این توافق است و «رجب طیب اردوغان» رئیس‌جمهور این کشور به صراحت اعلام کرد که این پروژه، توطئه‌ای برای بیرون کردن ترکیه از شرق دریای مدیترانه است.

منابع آگاه به العربی الجدید گفتند که دو طرف اسرائیلی و مصری امید زیادی به حرکت و پیشروی نیروهای تحت امر ژنرال حفتر به سوی پایتخت لیبی (طرابلس) بسته بودند اما آنچه که حاصل شد، عقب‌نشینی این نیروها از کلیه مناطق در غرب لیبی بود. در چنین شرایطی بود که گزینه رایزنی برای امضای توافق سه جانبه قاهره، پارلمان طبرق و اسرائیل تقویت شد تا شاید این توافق بتواند غرامتی بر شکست‌های حفتر در لیبی که خسارات اقتصادی و سیاسی بزرگی برای حامیان او به همراه داشت، باشد.

این منابع می‌گویند: هدف از حمایت بزرگی که حفتر از سوی طرف اسرائیلی با هماهنگی امارات و اردن داشت، محاصره ترکیه در دریای مدیترانه و اجرای پروژه بزرگ تل‌آویو برای صادرات گاز به اروپا بود. ترکیه احتمالا طی مرحله آتی با بحران‌هایی مواجه خواهد شد که دلیل آن ائتلاف‌هایی است که میان رقبا و دشمنانش در مدیترانه درباره پرونده‌های تنش‌آفرین حاصل می‌شود. مهمترین این پرونده‌ها، سوریه، لیبی و گاز مدیترانه است.