به گزارش افکارنیوز،

«ژائو لیجیان» سخنگوی وزارت خارجه چین امروز چهارشنبه اقدام آمریکا در خروج از سازمان جهانی بهداشت را نشانه دیگری از رویکرد یک‌جانبه‌گرایی واشنگتن و خروج از گروه‌ها و شکستن قراردادها خواند.

اخبار بین الملل-وی در نشست روزانه خود تاکید کرد: سازمان جهانی بهداشت معتبرترین و حرفه‌ای‌ترین نهاد بین‌المللی در زمینه امنیت بهداشت عمومی جهان است.

به گزارش خبرگزاری «آسوشیتد پرس»، او در ادامه در اشاره به شرایط سختی که جهان به دلیل همه‌گیری کرونا در آن قرار دارد، گفت خروج آمریکا از این سازمان تلاش‌های ضدهمه‌گیری در سطح بین‌المللی را تضعیف می‌کند و بخصوص تاثیر منفی جدی بر کشورهای در حال توسعه که به حمایت بین‌المللی نیاز مبرم دارند، خواهد داشت.

«باب منندز» سناتور دموکرات ایالت نیوجرسی شامگاه سه‌شنبه اعلام کرد که «دونالد ترامپ » رئیس جمهور آمریکا رسما این کشور را از سازمان بهداشت جهانی خارج کرد.

وی در پیامی در توئیتر نوشت: «کنگره اطلاعیه‌ای دریافت کرد که رئیس جمهور آمریکا در بحبوحه همه‌گیری (ویروس کرونا) آمریکا را از سازمان بهداشت جهانی خارج کرد.»

منندز در ادامه این پیام توئیتری با ناهماهنگ و هرج و مرج توصیف کردن نحوه واکنش دولت ترامپ به شیوع ویروس کرونا، نوشت: «این اقدام باعث حفاظت از منفعت یا زندگی آمریکایی‌ها نمی‌شود و آمریکایی‌ها را بیمار و تنها می‌کند.»

«جو بایدن» نامزد حزب دموکرات برای انتخابات ۲۰۲۰ ریاست‌جمهوری آمریکا هم در واکنش به این اقدام ترامپ گفت که در روز نخست ریاست‌جمهوری خود، آمریکا را به سازمان جهانی بهداشت باز خواهد گرداند.

وی در پیامی در توئیتر نوشت: «زمانی که آمریکا در تقویت بهداشت جهانی نقش داشته باشد، آمریکایی‌ها ایمن‌تر خواهند بود. در روز نخست به عنوان رئیس جمهور، بار دیگر به سازمان جهانی بهداشت خواهیم پیوست و رهبری در عرصه جهانی را باز می‌گردانیم.»

خروج آمریکا از سازمان جهانی بهداشت در حالی است که طبق جدیدترین آمار و ارقام دانشگاه «جانز هاپکینز»، این کشور با ابتلای ۵۸ هزار و ۲۹۲ مورد جدید ابتلا به کرونا ظرف شبانه‌روز گذشته، باز هم در آمار ابتلای روزانه رکورد زد.

از طرف دیگر، طبق این آمار و ارقام، در ۲۴ ساعت گذشته، یکهزار و ۱۷۱ مورد جدید در آمریکا بر اثر ابتلا به کرونا جان خود را از دست دادند و آمار کلی قربانیان «کووید-۱۹» در این کشور به ۱۳۱ هزار و ۴۵۵ نفر افزایش یافت.

مقایسه آمار و ارقام جدید جانز هاپکینز با آمار چند روز گذشته این مرکز نشان می‌دهد که مجدداً تعداد مبتلایان به ویروس کرونا از زمان شیوع تاکنون یک رکورد تازه‌ای زده است و تعداد قربانیان این ویروس نیز علیرغم آنکه در روزهای گذشته روندی نزولی داشته، مجدداً به طرز چشمگیری افزایش یافته است.

پایگاه اطلاع‌رسانی هیل در گزارشی اعلام کرد که طبق برآوردهای کارشناسان بهداشت آمریکا، احتمال می‌رود در روزهای آتی، آمار روزانه مبتلایان به ویروس کرونا در ایالات متحده به ۶۰ هزار نفر برسد که این رقم بسیار بیشتر از زمانی است که نیویورک در ماه آوریل و در اوج شیوع کرونا بعنوان کانون بیماری همه‌گیر کرونا در ایالات متحده شناخته شده بود.

در حال حاضر، چهار منطقه در آمریکا بعنوان کانون بیماری همه‌گیر کرونا شناخته شده است که ظرفیت بیمارستان‌ها در این مناطق به سرعت در حال اتمام است.

بر اساس این گزارش، شیوع ویروس کرونا در آریزونا، تگزاس، فلوریدا و کالیفرنیا به شدت رو به گسترش است به طوریکه کارشناسان می‌گویند این مناطق به کانون‌های جدید شیوع کرونا در ایالات متحده که بالاترین رقم ابتلا و فوتی در جهان را دارد، تبدیل شده‌اند.