به گزارش افکارنیوز،

استفان دوجاریک، سخنگوی دبیر کل سازمان ملل از تلاش این سازمان برای برقراری آتش‌بس در یمن خبر داد.

اخبار بین الملل- دوجاریک در کنفرانس مطبوعاتی مجازی خود در دفتر سازمان ملل در نیویورک گفت: «مارتین گریفیتس» فرستاده ویژه سازمان ملل در یمن، از طرف دولت مستعفی یمن و جنبش انصار الله، در جریان چندین دور مذاکره، توضیحاتی دریافت کرده است.

وی افزود: به محض اینکه طرفین در مورد متن بیانیه به توافق برسند، آتش‌بس در سطح ملی، اتخاذ تدابیر اقتصادی و انسانی و از سر گرفتن فرآیند سیاسی. برای آنان الزام‌آور خواهد شد.

پیش از این منبعی در سازمان ملل در روز سه‌شنبه گفت: هیئت مذاکره کننده انصارالله در مسقط پایتخت یمن در اعتراض به افزایش حملات ائتلاف سعودی-اماراتی به صنعاء و سایر مناطق یمن و رفتار جانبدارانه گریفیتس، حاضر به دیدار با فرستاده سازمان ملل نشد.

این منبع افزود: فرستاده سازمان ملل به دولت مستعفی یک نسخه اصلاح شده از طرح سازمان ملل برای حل بحران ارائه کرده که شامل آتش‌بس و توقف همه حملات هوایی، دریایی و زمینی است.

به نظر می‌رسد طرح اخیر گریفیتس چیزی نباشد جز تلاش برای دور زدن تحولات میدانی اخیر و نزدیک بودن تسلط ارتش و کمیته‌های مردمی بر تمام «جبهه شرقی» که مأرب در آن قرار دارد. این طرح بند‌های بی سابقه‌ای دارد و بسیاری از مطالبات قبلی انصارالله را پاسخ نمی‌دهد.

انصارالله معتقد است که طرح جدید به دنبال نجات ائتلاف است که اخیرا در جلوگیری از رسیدن ارتش و کمیته‌های مردمی به شهر مأرب شکست خورده است.

ائتلاف متجاوز سعودی-آمریکایی نزدیک به ۶ سال است جنگ علیه یمن را به بهانه بازگرداندن دولت مستعفی آغاز کرده و تاکنون خسارات مالی و جانی بسیاری در این کشور به وجود آورده است.